Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłudzenie pożyczek od dwóch osób, dowody wyłudzenia

komentarze 2

Pytanie: Mam taki problem, mianowicie znajomy z Olsztyna pożyczył ode mnie i drugiej osoby znaczną gotówkę (umowa itd) twierdząc, że odda wraz z zyskiem bo jak twierdził prowadzi dochodowy biznes i zarzekał się, że ma na tyle dobrą sytuację materialną, że nie będzie problemu z odzyskaniem pieniędzy. Oczywiście pożyczki nie oddał ani mi, ani drugiej osobie, tłumacząc to rożnymi historiami, potem dowiedziałem się, że oczywiście jest zadłużony w banku i to z kredytem konsolidacyjnym już oraz nie prowadził żadnego dochodowego biznesu. Jest problem z odzyskaniem pieniędzy, zastanawiam się nad złożeniem zawiadomienia do prokuratury lub policji bo wydaję mi się, że zrobił to z premedytacją by wyłudzić pieniądze wiedząc, że nie jest w stanie spłacać. Co by Pan doradził?

Odpowiedź: Wie Pan, nie wiadomo jak dany policjant i prokurator zareaguje w danej sytuacji. Chodzi mi w tym momencie o to, że może warto by najpierw przeprowadzić egzekucję komorniczą i otrzymać od komornika na piśmie informacje o bezskutecznej egzekucji z podaniem przyczyn tejże (czyli że dłużnik nie wykazuje żadnych dochodów, nie pracuje, nie prowadzi firmy, itd.). Może komornik napisze, że ustalił iż dłużnik ma też inne długi i takie informacje można w zawiadomieniu ująć. A to, czy w chwili zaciągnięcia pożyczki prowadził czy nie prowadził działalności gospodarczej, można akurat samodzielnie sprawdzić wpisując jego dane np. tu: prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx

Zawiadomienie oczywiście można (w końcu) złożyć. Należałoby podnieść w zawiadomieniu, że dłużnik zapewniał to, o czym Pan mi napisał, a więc że prowadzi dochodowy biznes, że ma dobrą sytuację materialną, że nie ma długów (rozumie Pan: że nie ma długów…). I wskazać jako świadka tych zapewnień drugiego pożyczkodawcę. Jest to bowiem bardzo ważne aby udowodnić, że dłużnik wprowadził Was w błąd co do możliwości spłaty pożyczek a Wy, gdybyście wiedzieli jaka jest faktycznie jego sytuacja, pożyczki nie udzielilibyście mu. takie wprowadzenie w błąd i niespłacenie, to jest właśnie istota oszustwa – wyłudzenia. Aha, o tym zadłużeniu w banku też należałoby napisać prokuraturze i skąd Pan o tym wie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/02/2015

kategoria wyłudzenie

Komentarze do 'Wyłudzenie pożyczek od dwóch osób, dowody wyłudzenia'

Subscribe to comments with RSS

  1. No to już są mocne dowody – zeznania dwóch osób.

    Kodak

    16 Lut 15 11:53

  2. Jednak te dwie osoby mają interes w tym, aby zeznać tak, jak autor pytania pisze. Zeznania osób bezstronnych miałyby potencjalnie większy walor wiarygodności.

    admin

    16 Lut 15 12:21

Skomentuj