Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Limity wypłat na wynagrodzenia przy zajętym koncie bankowym firmy

komentarze 2

Pytanie: Mam zajęty rachunek firmowy, zatrudniam pięciu pracowników. Przygotowuję listę płac dla komornika ażebym mógł przelewać wynagrodzenia. Nie wiem jednakowoż a chciałbym ludziom powiedzieć, czy wynagrodzenia będą mogli otrzymywać w całości czy limitowane do stawki minimalnej w okresie zajęcia rachunku firmowego?

Odpowiedź: To zależy od tego, czy konto firmowe zajął Pany komornik sądowy czy komornik skarbowy. W pierwszym przypadku egzekucja prowadzona jest na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i są ograniczenia ale nie płacy ustawowo minimalnej tylko do przeciętnego wynagrodzenia. A zatem tylko jeżeli któryś pracownik zarabia więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS, to nie będzie otrzymywał tej części która jest powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Oczywiście taki pracownik będzie miał prawo żądać od Pana jako pracodawcy wyrównania.

Dla pracowników generalnie lepiej, gdy egzekucja prowadzona jest przez komornika skarbowego – zajęcie egzekucja z firmowego rachunku bankowego konta jest realizowana trybie egzekucji administracyjnej. Przepisy bowiem nie narzucają tu limitu jak chodzi o wypłaty wynagrodzeń.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

12/02/2015

Komentarze do 'Limity wypłat na wynagrodzenia przy zajętym koncie bankowym firmy'

Subscribe to comments with RSS

  1. czyli w tym momencie ustawodawca robi z takiego pracownika, który zarabia ponad średnią krajową niejako „trzeciodłużnika”.

    Mike

    12 Lut 15 13:39

  2. Tak samo jak z wierzycieli tego dłużnika, czyli np. z dostawców…

    admin

    12 Lut 15 13:47

Skomentuj