Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą terminowo spłacany kredyt

komentarzy 9

Pytanie: Moja znajoma ma dom, obciążony hipoteką i spłaca ten kredyt w CHF regularnie (obecna wartość tego kredytu do ok. 580tys a wartość domu to 330 tys). Ma również inne zobowiązania, których nie spłacała i teraz dom jest na licytacji komorniczej. Czy można zlicytować dom, obciążony hipoteką banku, który nie jest wierzycielem hipotecznym? Na pierwszym miejscu w dziale IV wpisany jest Bank Millennium z kredytem w CHF, który jest normalnie spłacany (o którym pisałam wcześniej). Egzekucja dotyczy albo kredytu tzw „drugiej hipoteki” w GNB albo kredytu gotówkowego w Deutsche Banku lub łącznie GNB i Deutsche Banku. Wartość nieruchomości jest oszacowana na 330 tys, natomiast sam kredyt w Millennium na dzień dzisiejszy to ok. 580 tys zł

Z tymi hipotekami chodzi mi o to, że aby zlicytować tą nieruchomość Bank Millennium musi wyrazić zgodę na to? W tym przypadku, gdy kredyt jest spłacany myślę, że szanse są nikłe. Wartości nieruchomości też nie wystarczy, więc jak doszło do tego (od strony prawnej), ze komornik licytuje dom obciążony hipoteką dobrze spłacanego kredytu za inne długi? Co się stanie z kredytem Millennium?

Wierzyciel ma prawo domagać się przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości mimo tego, że jest zabezpieczona hipoteką na rzecz innego podmiotu np. banku którego wierzytelność nie jest jeszcze wymagalna. Nie musi (Bank Millennium) wyrażać zgody, nie ma nic do powiedzenia w tym zakresie. Po prostu po zlicytowaniu otrzyma pieniądze i będzie to swoista spłata kredytu przed terminem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/02/2015

Komentarze do 'Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą terminowo spłacany kredyt'

Subscribe to comments with RSS

 1. W tym przypadku nie otrzyma swoich pieniędzy nikt jak wynika z maila. Wartość kredytu niema dwukrotnie wyższa od wartości nieruchomości, a gdzie inni wierzyciele.

  Mike

  11 Lut 15 08:33

 2. No coś tam otrzyma ten z pierwszą hipoteka.

  admin

  11 Lut 15 08:57

 3. /czyli ten, który nie wszczął egzekucji i ten który w ogóle nie był tym zainteresowany ze względu na terminowość spłat. W zamian dostanie połowę kredytu…A reszty nie zobaczy na oczy, bo dłużnik już do śmierci się legalnie nigdzie nie zatrudni i wszystko co ma wyprzeda/daruje po rodzinie.
  Tym sposobem nikt z pozostałych wierzycieli nie zobaczy złotówki.

  Mike

  11 Lut 15 10:21

 4. To jest prawdopodobny scenariusz ale jak wiemy, „dom jest na licytacji komorniczej” – takie są fakty i może zostać zlicytowany.

  admin

  11 Lut 15 10:41

 5. jezeli dom jest zastawiony kredytem to czy na dluznika podziala jak wierzcyeil drugiego rzedu zlozy wniosek o oszacowanie przez bieglego ?
  Czy raczej nie ma szans,zeby sie splacil?

  Misiek

  11 Lut 15 13:15

 6. Czy podziała to nie wiem, jak dłużnik nie chce domu stracić, to może podziała.

  admin

  11 Lut 15 13:34

 7. ten kto chce zlicytowac w tych okolicznościach to po prostu złośliwy debil. pieniędzy już nigdy może nie zobaczyć.

  ryszard ochódzki

  12 Lut 15 00:38

 8. Zlosliwy debil ? 90% nieruchomosci dluznikow jest albo we wspolnocie,albo w kredycie.Co ma wtedy wierzyciel zrobic? Czekac na łase,ze dluznik zaplaci dobrowolnie? Ile jest przypadkow oszustwo,korzy nie placa nikomu,a domy maja w kredycie?

  Misiek

  12 Lut 15 12:38

 9. Tak, często innego wyjścia nie ma. Dłużnik może mieć pieniądze (na czarno) i wystraszyć się licytacji i zapłaci.

  admin

  12 Lut 15 13:23

Skomentuj