Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt odnawialny sposobem na płynność finansową?

4 komentarze

Kryzys odbija się negatywnie na wielu branżach. Stagnacja, recesja to często słyszane słowa w doniesieniach prasowych dotyczących gospodarki. Małym i średnim firmom szczególnie trudno przetrwać ten trudny okres. Bez zewnętrznego dofinansowania w postaci kredytu, wiele z nich nie utrzyma się na rynku. W ofercie banków sposobów na dofinansowanie firmy jest kilka. Najprościej i najłatwiej o konto firmowe z kredytem odnawialnym na koncie. Ten rodzaj kredytu oferowany jest już nowo powstałym firmom. Zdecydowanie trudniej o tradycyjną formę dokapitalizowania firmy, jaką jest kredyt obrotowy (najlepsze oferty kredytów obrotowych mamy tutaj).

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

Błędem wielu przedsiębiorców jest unikanie kredytów. W myślach od razu pojawia się widmo licytacji komorniczej. Ci przedsiębiorcy nie potrafią korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą kredyt obrotowy. Jest nie tylko kołem ratunkowym dla firm tracących płynność finansową. Może być doskonałym impulsem do dalszego rozwoju firmy. Kredyt obrotowy z reguły jest narzędziem bankowym udzielanym firmom mającym trudność z utrzymaniem płynności finansowej. Jest to sytuacja dość częsta. Firmy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. W efekcie na przelew od klientów mogą czekać nawet kilka miesięcy. W tym czasie przedsiębiorstwo musi płacić rachunki, musi kupić towar, opłacić ZUS. Kredyt obrotowy jest doskonałym instrumentem, za pomocą którego można pokryć bieżące zobowiązania i spokojnie czekać na zapłatę od kontrahentów.

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny vs karta kredytowa

Przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na kredyt obrotowy na rachunku bankowym. Wcześniej należy ustalić z bankiem limit, do którego firma może się zadłużyć. Kredyt obrotowy przypomina zatem debet na koncie. Gdy firmie skończą się środki własne, może ona skorzystać z limitu na koncie. Wtedy zaczyna mieć ujemne saldo na koncie. Pierwsze wpływy na konto wyrównują minusowy rachunek na koncie. Oczywiście usługa ta nie jest nieodpłatna. Bank nalicza sobie prowizję od możliwości udzielenia takiego kredytu. Nawet jeśli firma w danym miesiącu rozrachunkowym nie zdecyduje się na taką formę finansowania i tak będzie musiała płacić prowizję bankowi za gotowość udzielenia tej pożyczki. Prowizja nie jest jednak jedyną opłatą. Gdy firma skorzysta z kredytu obrotowego, od pożyczonej kwoty naliczane jest oprocentowanie.

Przeczytaj też: Elastyczna linia kredytowa dla firm

Wyżej wymieniony kredyt obrotowy jest kredytem w rachunku bieżącym. Istnieje jeszcze kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. W odróżnieniu od kredytu w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy w rachunku kredytowym zaciąga się raz. Jest to kredyt jednorazowy. Przedsiębiorca podpisuje umowę z bankiem, w której wymieniona jest konkretna kwota i okres jej spłaty. Może on mieć również postać kredytu odnawialnego. Ten z kolei polega na tym, że każdego kolejnego miesiąca kredyt ten się odnawia. Można znów zaciągnąć kolejną kwotę kredytu w nowym miesiącu rozliczeniowym.

Kredyt obrotowy ma swoje wady i zalety. W przejściowych problemach z utrzymaniem płynności finansowej, będzie doskonałym rozwiązaniem. Warto jednak mieć na uwadze, że usługa ta z powodzeniem funkcjonuje już dobrych kilka lat na rynku. Nie jedna firma za jego pomocą mogła utrzymać się na rynku, zachowując kapitał na bieżącą działalność.

Przeczytaj też: Kredyt na nową firmę

4 listopada, 2014

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Kredyt odnawialny sposobem na płynność finansową?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Chciałbym dowiedzieć się, czy jako osoba prywatna mająca kredyt odnawialny 20 tysięcy PLN mogę w każdym czasie wypowiedzieć umowę czy jednak bank może narzucić jakiś długi termin wypowiedzenia? Sprzeczne opinie usłyszałem.

    toten

    21 maj 18 o 06:40

  2. Jeżeli jako kredytobiorca występuje Pan jako osoba prywatna a nie jako przedsiębiorca, to przy tej kwocie (w przypadku kredytów nieprzekraczających kwoty 255,550 PLN) należy odwołać się do brzmienia art. 42 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim zgodnie z którym to przepisem konsument ma prawo w każdym czasie, bez dodatkowych opłat, wypowiedzieć umowę o kredyt odnawialny. W umowie kredytu może być zastrzeżony termin wypowiedzenia umowy nie dłuższy niż jeden miesiąc.

    admin

    22 maj 18 o 07:09

  3. Na jaki maksymalny okres przyznawany jest kredyt w rachunku bieżącym dla firm?

    Wozak

    17 wrz 19 o 21:48

  4. Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu w rachunku bieżącym wynosi zazwyczaj 12 miesięcy jednak po tym okresie kredyt ten można odnowić i to wielokrotnie. Można kredytować się w ten sposób nawet kilkanaście lat. Kredyt odnawialny jest po prostu kredytem obrotowym, jego najpopularniejsza formą, z przeznaczeniem na finansowanie bieżących, w tym nieprzewidzianych wydatków związanych z prowadzeniem firmy, często na podtrzymanie płynności firmy w sytuacji zatorów płatniczych ze strony klientów (niepłacenia w terminie faktur).

    admin

    18 wrz 19 o 06:49

Skomentuj