Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Konto osobiste jako firmowe

47 komentarzy

Zauważyłem, że sporo osób zapewne prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy można w prowadzeniu działalności gospodarczej używać konta osobistego (tutaj masz dobre konta osobiste)  zamiast konta firmowego (dobre takie konta masz tutaj). Dlaczego nad tym zastanawiają się? Ani chybi z powodu różnicy w kosztach prowadzenia i używania rachunków osobistych i firmowych. Konta osobiste bowiem (w przeciwieństwie do kont firmowych) są często bezpłatne jak chodzi o prowadzenie ich, bezpłatne bywa wykonywanie przelewów. A zatem można czy nie?

Formalnie niby nie można, gdyż zgodnie z Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób fizycznych,
2) szkolnych kas oszczędnościowych,
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Przeczytaj też: Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego

Aliści dotarły do mnie liczne słuchy, że banki nie interesują się tym, czy naruszany jest regulamin w tym zakresie, czyli czy przypadkiem klient będący przedsiębiorcą nie używa do dokonywania rozliczeń firmowych właśnie konta osobistego, nie mając zarazem konta firmowego. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, bo dla banku lepszy klient z kontem osobistym niż z żadnym. Z drugiej jednak strony, gdyby wszystkie banki solidarnie egzekwowały respektowanie przez przedsiębiorców zacytowanego przepisu, to zapewne zmusiłyby skoro konta firmowe generalnie więcej kosztują). O taką solidarność jednak zapewne trudno a i kontrola rodzaju transakcji na koncie byłaby dla banku nieopłacalnie kosztowna choć wystarczyłoby sprawdzić, czy z konta osobistego wychodzą płatności do ZUS i do Urzędu Skarbowego.

Przeczytaj też: Konto bankowe z dopuszczalnym saldem debetowym

No właśnie, czy w ogóle dopuszczalne jest płacenie składek ubezpieczeniowych i podatków firmowych (w tym np. VAT) z konta osobistego? Otóż wygląda na to, że dopuszczalne. Przepisy w tym zakresie wymagają jedynie dokonywania płatności bezgotówkowej natomiast nie precyzują, czy płatności muszą być dokonywane z rachunku firmowego.

Przepisy prawne, pomimo tego że regulują kwestię, kiedy przedsiębiorca winien dokonać płatności w formie bezgotówkowej, to jednak wprost nie stanowią, czy należności te należy regulować z prywatnego rachunku bankowego, czy z rachunku firmowego.

Problem może wyniknąć chyba tylko przy zwrocie podatku VAT – zwrot może nastąpić tylko na konto firmowe. Zwrot podatku dochodowego natomiast bez problemu może zostać dokonany na konto osobiste.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2018

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Konto osobiste jako firmowe'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kula w płot. Cytowany art. 49 nie ma nic do rzeczy. Co niby ma z niego wynikać? Rachunki są prowadzone dla osób fizycznych, i są to osoby fizyczne prowadzące lub nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakazu używania konta osobistego do rozliczeń firmowych musisz szukać gdzieś indziej.

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 08:51

  2. W Prawie Bankowym rozróżnia się osobę fizyczną od przedsiębiorcy a zatem skoro w cytowanym art. 49 jest mowa o tym, że powszechne ROR-y są dla osób fizycznych, to znaczy że nie są dla przedsiębiorców.

    Oto bowiem w Art. 4.1. 16a) Prawa Bankowego pod pojęciem przedsiębiorcy przyjęto przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. A z kolei tam czytamy w Art. 4. 1., że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

    Skoro zatem w Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego jest mowa o osobie fizycznej a nie o przedsiębiorcy i nie o osobie fizycznej wykonującej we własnym imieniu działalność gospodarczą, to znaczy, że powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe nie mogą być prowadzone dla przedsiębiorców.

    admin

    27 gru 14 o 11:19

  3. Twoja interpretacja (błędna) znaczyłaby, że przedsiębiorca nie może mieć konta “prywatnego”. A może mieć, ponieważ jest osobą fizyczną. Z faktu, że jest przedsiębiorcą wynika, że może też mieć też rachunek rozliczeniowy.

    Już pisałem – zakaz używania konta prywatnego do rozliczeń firmowych musisz poszukać gdzieś indziej.

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 11:41

  4. Może mieć konto “prywatne” ale nie jako przedsiębiorca tylko jako osoba fizyczna. Gdy na koncie “prywatnym” czyli osobistym dokonuje transakcji właściwych dla przedsiębiorcy a więc przede wszystkim np. zapłaty VAT, to wówczas narusza prawo bankowe.

    admin

    27 gru 14 o 12:05

  5. Nie, prawa bankowego nie narusza. Nie ma artykułu mówiącego “osoba fizyczna nie może używać konta do rozliczenia transakcji jako przedsiębiorca”. Ale jesteś już blisko. Jeszcze chwila i zobaczysz czy i gdzie jest taki zakaz 🙂

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 12:07

  6. To inaczej: jest to niezgodne z prawem bankowym a konkretnie z art. 49 ust. 3 Prawa bankowego. Gdyby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogła mieć jako taka ROR, to w ww. art. katalog podmiotów byłby poszerzony o przedsiębiorcę, a nie jest. Nie ma tu miejsca na interpretacje, zapis jest jasny.

    admin

    27 gru 14 o 12:17

  7. Ale przecież może mieć taki ROR – nie znam przedsiębiorcy, który by nie miał rachunku prywatnego.

    Poczytaj trochę więcej niż tylko suchy przepis i własna interpretacja.

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 12:20

  8. Jak już wskazałem, przedsiębiorca może mieć ROR ale nie do rozliczeń firmowych. Niestety, prawo jest takie, że suche przepisy są prawem. Jak wiesz coś jeszcze, to podziel się tym z nami.

    admin

    27 gru 14 o 12:22

  9. W tym sęk, że właśnie nie wskazałeś. Twierdzisz, że prawo bankowe zakazuje używania prywatnego ROR do jakichś celów, a tak nie jest. Ze swojego konta mogę robić dowolne przelewy (czy to w swoim, czy czyimś imieniu).
    Podpowiem Ci, bo widzę że jesteś oporny na naukę ;)) zakaz wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń firmowych wynika z *niektórych* regulaminów prowadzenia rachunków bankowych w określonych bankach.

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 12:24

  10. O tym, że zakaz bywa w regulaminach banków, słyszałem ale z prawnego punktu widzenia nawet gdy takowego w regulaminie ROR-u nie ma, to i tak nie można, bo jak wyżej wskazałem. Zakaz w regulaminie to tylko potwierdzenie tego o czym ja piszę a więc zakazu w świetle art. 49. co by naruszający ten zakaz nie mogli się tłumaczyć, że nie mają obowiązku studiować całego prawa bankowego i wgłębiać się w znaczenie definicji przedsiębiorcy.

    Jakbyś nie kombinował, to nie zakwestionujesz tego, że w art. 49 nie jest wymieniony przedsiębiorca w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. A skoro nie jest, to znaczy, że jako taki nie może ROR prowadzić – używać tegoż do rozliczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy prawnik, aby udzielić porady na tytułowy problem – pytanie, zacząłby od tego, co ja i na tym skończyłby nawet nie wnikając w regulamin danego banku. Przepisy ustawy są nadrzędne wobec przepisów wewnętrznych regulaminów. Brak zakazu z regulaminie nie oznacza przyzwolenia; gdyby takowe pojawiłoby się, byłoby sprzeczne z ustawą.

    admin

    27 gru 14 o 12:49

  11. Póki co jeszcze się taki “każdy prawnik” nie znalazł.
    eot.

    Lech | blog o wekslach

    27 gru 14 o 12:51

  12. A jest tak iz nie ma prawnego obowiazku aby dzialalnosc gospodarcza musiala miec swoje konto firmowe moze sie np,rozliczac z faktur na zasadzie gotowkowym i na tej podstawie moze sie.rozliczac z us i zus..

    kilim

    19 paź 19 o 19:07

  13. Konto firmowe trzeba mieć ale nie musi Pan z niego korzystać. Podatki z tego co mi wiadomo, można zapłacić gotówką, w ZUS nie przyjmują gotówkowych wpłat ale myślę że można dokonać wpłaty na poczcie na konto ZUS.

    admin

    19 paź 19 o 19:16

  14. Dzień dobry, proszę o informację, czy Mając określoną kwotę na Koncie firmowym zajęte Przez komorników/zbieg Spraw/ można zamienić to konto zamienić na konto prywatne, aby móc wypłacić najniższą krajową zgodnie z przepisami. Sprawa ciągnie się od 2015 r, jak wyjść z tej patowej sytuacji

    Leszek

    10 lut 21 o 20:31

  15. Dzień dobry, z dokonanych przeze mnie ustaleń wynika, że (jak przypuszczałem) nie można zamienić konta firmowego na osobiste. A gdyby nawet możliwe było takie przekształcenie, to i w tym wypadku nie miałby Pan prawa pobrać (i nie byłoby to możliwe) tych środków skoro zostały zajęte gdy konto było jeszcze firmowym kontem a nie osobistym.

    admin

    10 lut 21 o 21:38

  16. Tak, nie można przekształcić konta firmowego na osobiste ani odwrotnie. Też chciałem tego dokonać z pewnego względu.

    Anonim

    12 maj 21 o 05:10

  17. Czy konto firmowe może być w SKOK? I czy konto w tej instytucji jest w miarę bezpieczne od komornika? Tak słyszałem.

    Kiker

    14 maj 21 o 05:47

  18. Tak, konto firmowe może być w SKOK a od komornika nie jest bezpieczne żadne konto w polskiej instytucji. SKOK-i też są już w systemie Ognivo przez który to system komornik namierza konta dłużników.

    Zbyszek

    9 cze 21 o 15:03

  19. Tylko że chyba żaden komornik nie sprawdza w ognivie skoków jeżeli dłużnik tego ekstra nie zażąda i zapłaci za to. Konta w skok są praktycznie nienamierzane.

    Dino

    18 cze 21 o 20:44

  20. Pomijając ognivo, konto jest podawane na fakturach, jest zgłaszane do urzędu skarbowego skąd komornik może je mieć.

    admin

    18 cze 21 o 21:33

  21. Jednak czy nie grozi za to jakaś kara tzn za używanie konta osobistego jako firmowego, mam na myśli karę na przykład z urzędu skarbowego?

    kaczorek

    26 cze 21 o 10:32

  22. Praktycznie nie grozi.

    admin

    26 cze 21 o 10:59

  23. Do skarbówki zgłaszasz konto firmowe a na fakturach podajesz osobiste i tyle.

    Zeno

    27 cze 21 o 06:45

  24. Teraz przypomniało mi się, że za używanie niezgłoszonego urzędowi skarbowemu rachunku bankowego jest grzywna.

    admin

    27 cze 21 o 07:11

  25. Ano jest gdy dojdzie do kontroli podatkowej, wtedy chyba standardowo sprawdzają, czy konto na fakturach jest zgłoszone do nich.

    Hampel

    10 lip 21 o 18:55

  26. Jaka kara grozi za niezgłoszenie konta skarbówce?

    Anonim

    12 lip 21 o 07:45

  27. Jest to wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    admin

    12 lip 21 o 07:49

  28. O ile mnie wiadomo to urzędy skarbowe nie wymagają konta firmowego, może być osobiste, ewentualnie problem pojawi się przy zwrocie podatku vat – doi tego musi być konto firmowe.

    Dominik

    24 lip 21 o 20:21

  29. Miałem kontrolę skarbową i rutynowo sprawdziła czy mam rachunek bankowy z faktur zgłoszony okazało się że nie zgłosiłem i byłaby kara ale przedawniła się jeszcze przed wszczęciem kontroli. Uważajcie jednak, bo rutynowo to podczas kontroli podatkowej sprawdzają.

    Jeżyk

    2 sie 21 o 21:42

  30. Też miałem kontrolę i też stwierdzili niezgłoszony rachunek i też było to przedawnione. Fakt: rutynowo sprawdzają na początku kontroli.

    Marek

    19 sie 21 o 07:04

  31. Jeżeli komornik zajął konto firmowe to osobiste też ma prawo zająć bez ograniczeń?

    Kamila

    23 sie 21 o 08:17

  32. Osobiste może zająć pozostawiając kwotę wolną (chyba że jest to egzekucja alimentów, to kwota wolna na koncie nie przysługuje).

    admin

    23 sie 21 o 09:53

  33. Wczoraj komornik zajął mi konto osobiste które używam do firmowych celów, kwota wolna jest respektowana. Przy okazji mam pytanie, czy nowe konto otworzyć już teraz czy lepiej zaczekać tydzień, dwa tygodnie?

    Bartek

    4 wrz 21 o 11:42

  34. Na wszelki wypadek odczekałbym na Pana miejscu z tydzień i dopiero wtedy otworzył nowe. Korzystne konta osobiste ma Pan tutaj, można otworzyć nie wychodząc z domu.

    admin

    4 wrz 21 o 11:57

  35. Komornik sprawdza w bankach za jednym razem, w tej samej chwili, nie ma na co czekać, jeżeli konto właśnie zajął to już wszystkie banki obskoczył.

    Pijo

    7 wrz 21 o 05:40

  36. Może i w tej samej chwili ale banki odpisują mu nie w tej samej chwili i to determinuje ryzyko zajęcia konta nowo otwartego tuż po dokonaniu zajęcia starego konta.

    Depresant

    10 wrz 21 o 10:40

  37. Komornik odpytuje banki przez system OGNIVO i otrzymuje automatyczną natychmiastową odpowiedź jeżeli dłużnik ma w danym banku rachunek bankowy, pracownik banku nie jest w to zaangażowany.

    admin

    10 wrz 21 o 19:26

  38. A w ogóle to czy przedsiębiorca musi mieć konto bankowe? Gdzie to jest nakazane jeśli w ogóle?

    Szyszka

    6 paź 21 o 19:58

  39. Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać konto bankowe; musi podać je Urzędowi Skarbowemu jak i musi być widoczne w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności gospodarczej. Pomijam w tym momencie kwestię rozliczeń z innym przedsiębiorcą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu przede wszystkim o obowiązek płacenia przelewem podatków oraz składek ZUS. Art. 61 ustawy o ordynacji podatkowej nakazuje zapłatę podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie przelewu. Obowiązek ten dotyczy też podatników rozliczających się na podstawie księgi podatkowej. Również zgodnie z art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania płatności w formie przelewu bankowego. Nigdzie jednak nie jest napisane, że te przelewy muszą być dokonywane z konta firmowego.

    admin

    6 paź 21 o 20:48

  40. Od chyba trzech lat podaję konto osobiste na fakturach i przelewy firmowe z niego wykonuję, żadnych problemów ze strony banku.

    Anonim

    20 sty 22 o 13:39

  41. Zakładając, że mam konto osobiste jako konto firmowe i będzie kontrola podatkowa, to urząd ma prawo przejrzeć wszystkie na nim transakcje, w tym te prywatne?

    Zbyszek

    8 lut 22 o 12:53

  42. Niestety tak, prywatne operacje na koncie też mogą przejrzeć. Poza tym, nawet jeżeli używałby Pan konta firmowego, to mogą sobie zażyczyć wglądu także do historii konta osobistego.

    admin

    9 lut 22 o 09:27

  43. A czy urząd skarbowy kontrolując spółkę z o.o. może zażądać udostępnienia prywatnego konta osobistego jej prezesa?

    Jakimow

    5 mar 22 o 12:59

  44. W ramach kontroli samej spółki to nie wiem ale przecież zawsze mogą skontrolować prezesa jako prywatną osobę w odrębnym postępowaniu, przecież to też jest podatnik.

    admin

    5 mar 22 o 13:13

  45. Mając zajęte firmowe założyłem osobiste i po czterech miesiącach wciąż komornik go nie zajął, jak to możliwe?

    Daniel

    3 kwi 22 o 16:24

  46. Ano możliwe. Komornik jak uruchomił Ognivo na początku egzekucji, (znalazł firmowe?) a później już nie szukał jak zwykle. Po upływie pół roku może znowu uruchomi Ognivo ale to nie jest pewne.

    Furtok

    2 maj 23 o 22:01

  47. Po co task kombinować. Otworzyc konto w banku spółdzielczym i nie podawac go do publicznej wiadomości ani do faktur. Komornik nie namierzy konta w bs poprzez Ognivo z prostej przyczyny: nie złozy zapytań do banków spółdzielczych bo za drogo.

    Poli

    11 cze 23 o 12:46

Skomentuj