Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Równoległa egzekucja z pensji, konta bankowego i z nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Z tego co wiem, to komornik powinien kierować się w egzekucji zasadą jak najmniejszej uciążliwości dla dłużnika. Mnie ten sam komornik zajął od razu pensję, konto bankowe i dodatkowo jeszcze mieszkanie. Czy są podstawy w związku z tym do skargi na działanie komornika?

Odpowiedź: Nie napisał Pan, ile wynosi dług oraz ile Pan zarabia. Chodzi o to, że jeżeli przykładowo komornik ściąga miesięcznie z Pana pensji 700 złotych a Pana dług wynosi 70 tysięcy złotych (a odsetki rosną), to wierzyciel ma prawo, w tym moralne prawo wnioskować o egzekucję także innymi sposobami a więc właśnie na przykład z nieruchomości zamiast pozwolić na egzekwowanie w nieskończoność swej należności. Komornik zaś ma obowiązek postąpić zgodnie z wnioskami wierzyciela i egzekwować ze wskazanych przezeń składników Pana majątku.

Ponadto należy zauważyć że od zajęcia nieruchomości do licytacji droga daleka, co najmniej kilkumiesięczna. Zajęcie mogło zostać dokonane niejako profilaktycznie, na zabezpieczenie – na wypadek gdyby Pan np. stracił pracę i nie byłoby z czego egzekwować. Zajęcie nieruchomości uniemożliwia dłużnikowi udaremnienie ewentualnej egzekucji z niej poprzez jej zbycie bądź darowanie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

09/02/2015

kategoria komornik

Skomentuj