Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta firmowego a wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

1 komentarz

Pytanie: Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Zatrudniam kilka osób a wskutek opóźnień w płatnościach i niemożności wyegzekwowania płatności od moich klientów ja sam popadłem w zaległości płatnicze wobec dwóch kontrahentów i chyba kwestią dni jest jak komornik zajmie mi rachunek bankowy. Firma moja że tak powiem stoi naprawdę dobrymi fachowcami których zatrudniam i są to oddani ludzie, nawet nie chce myśleć, co byłoby gdyby zwolnili się, przeszli do konkurencyjnych firm. Coś mi się wydaje, że słyszałem, że pieniądze na koncie przeznaczone na pensje dla pracowników są bezpieczne od egzekucji, może Pan to potwierdzić i ewentualnie poradzić, jak to załatwić?

Odpowiedź: Skoro ma Pan zaległości wyłącznie wobec kontrahentów, to egzekucję będzie prowadził komornik sądowy (a nie skarbowy) a zatem poinstruuję pana, jak to ma wyglądać przy egzekucji prowadzonej na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego. Tak, zgodnie z art. 890 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego zakaz wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę ale tylko do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Tym samym więc faktycznie środki na ten cel są wolne od egzekucji. Wypłata na wynagrodzenia za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac co sugerowałbym uczynić natychmiast po uzyskaniu informacji o wszczęciu przeciwko Panu postępowania egzekucyjnego.

Proszę jednak mieć na względzie to, że komornik może też zająć Pana wierzytelności przysługujące od kontrahentów nakazując im dokonanie zapłaty na jego – komornika rachunek bankowy wobec czego pieniądze te nie wpłyną na Pana rachunek bankowy firmy. Wówczas art. 890 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego o ochronie środków przeznaczonych na wypłatę wynagrodzeń nie będzie miał zastosowania. przy okazji, dobre konta firmowe (np. do zmiany 😉 ) są tutaj:

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/02/2015

1 komentarz do 'Zajęcie konta firmowego a wypłaty wynagrodzeń dla pracowników'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jesli nie ma jeszcze zajęcia konta, wypłacic pieniądze. Kontrahentom wskazać zmianę rachunku na inny np żony, kontrahenci przeleją środki na wskazane konto.

    Pako

    8 Lut 15 14:39

Skomentuj