Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym w egzekucji administracyjnej

skomentuj

Pytanie: Będę mieć chyba komornika skarbowego na koncie za niezapłacony podatek. Słyszałem piąte przez dziesiąte, że zasady egzekucji podatkowej są ostrzejsze niż egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego. Konkretnie prosiłbym o odpowiedź na razie na jedno pytanie: czy komornik skarbowy też musi zostawić mi na koncie kwotę wolną w wysokości trzech przeciętnych krajowych pensji?

Odpowiedź: Tytułem wstępu, komornik skarbowy prowadzi egzekucję administracyjną zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji a komornik sądowy prowadzi egzekucję zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Czy przepisy egzekucji administracyjnej są generalnie jak Pan to ujął, ostrzejsze, tego nie wiem. Wydaje mi się natomiast, że komornikom sądowym bardziej zależy na wyegzekwowaniu należności niż komornikom skarbowym; z tego co mi wiadomo, zasady wynagradzania komorników sądowych są bardziej motywujące. Stawiam taką tezę na podstawie obserwacji spraw prowadzonych w przeszłości przeze mnie jako windykatora.

A teraz odpowiadam na pytanie. Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym przysługuje dłużnikowi na podstawie art. 54 Prawa bankowego który to przepis musi być respektowany niezależnie od tego, czy egzekucję prowadzi komornik skarbowy czy komornik sądowy. Proszę tylko pamiętać o tym, ze kwota wolna od zajęcia nie przysługuje na rachunku firmowym. Przysługuje na koncie osobistym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

07/02/2015

Skomentuj