Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto bankowe dziecka a komornik

komentarzy 14

Czy komornik może zająć konto bankowe Twojego dziecka gdy dłużnikiem jesteś tylko Ty? Jeżeli dziecko jest pełnoletnie albo gdy ma skończone 13 lat (czyli gdy ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych), to nie może – o tym wiedziałem. Jednak kilkakrotnie ostatnio pytano mnie jak w tytule w odniesieniu do konta dziecka które jeszcze 13 lat nie skończyło. Oto bowiem PKO Bank Polski uruchomił usługę tzw. konto Junior dla takich małych dzieci. No i zaczęły się pojawiać pytania o to, czy komornik może zająć konto takiego dziecka w wieku poniżej lat 13 w sytuacji gdy dłużnikiem jest rodzic który to konto otworzył i aby to zrobić, obowiązkowo musiał też dla siebie konto osobiste w tym banku otworzyć.

Kluczowe zatem pytanie, czy dziecko mające przy koncie rodzica konto Junior jest właścicielem tegoż konta? zatelefonowałem na infolinię PKO BP gdzie zapytałem panią konsultantkę, czy właścicielem konta Junior jest dziecko. Odpowiedziała że no nie, bo dziecko jest za młode (chodziło jej zapewne o brak zdolności do czynności prawnych) i że właścicielem konta jest rodzic mający konto osobiste też w PKO BP; rodzic który to konto Junior otworzył. Zapytałem zatem wprost, czy jak otworzą to konto mojemu synkowi (którego nie mam ale o tym nie powiedziałem), to komornik może je zająć za moje długi. W tym momencie pani stwierdziła, że nie wie, że przekaże moje pytanie i oddzwonią do mnie.

Godzinami nie mogłem się doczekać na oddzwonienie więc zacząłem szukać w internecie i znalazłem fragment wypowiedzi przedstawiciela PKO BP: „Konto Junior dla dzieci poniżej 13 roku życia jest bezpłatne, bezpieczne. Powiązane z kontem rodzica, gdyż taki jest wymóg prawny. Posiadaczem rachunku jest dziecko, właścicielem pieniędzy jest dziecko, ale reprezentowane przez rodzica.”

Aha, no to jesteśmy w domu; skoro właścicielem konta jest dziecko, to komornik konta takiego zająć nie może za długi rodzica. Ba, nawet nie dowie się o istnieniu tegoż. A z PKO BP w końcu oddzwonili, zauważyłem nieodebrane połączenie z numerem ich infolinii. Ciekawe czy spec od takich zagadnień miał wiele innych spraw, czy może tak długo naradzała się specjalna komisja.

No dobra, ale czy musisz uciekać się do „wykorzystania” Twego dziecka? Z doświadczeń licznych egzekucji jako windykator wiem, że komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania o konto do banków. Dobre, wybrane oferty kont osobistych masz tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 225 Ocena średnia: 4.4]

04/02/2015

Komentarze do 'Konto bankowe dziecka a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Potwierdzam – konto nalezy do dziecka. Przepraszam za nieprecyzyjną informację uzyskaną na infolinii. Pozdrawiam
  M. Macierzynski, PKO Bank Polski

  Michał Macierzyński

  5 Lut 15 17:41

 2. Nie ma za co, pani konsultantka była bardzo uprzejma, przekazała pytanie i ktoś od Państwa telefonował do mnie ale nie miałem wtedy przy sobie telefonu. Dziękuję za info, pozdrawiam.

  admin

  5 Lut 15 19:15

 3. witam serdecznie chcialam sie dowiedziec czy komornik moze zajac konto w banku pko BP DLA RODZICA bo chce otworzyc konto dla corki ma 7 lat

  aga

  13 Lis 15 13:04

 4. Jest to konto dziecka więc komornik nie może zając tegoż konta jeśli rodzic ma dług. Tak jak w artykule powyższym napisano.

  admin

  13 Lis 15 18:41

 5. Witam
  Czyli jesli zalozylam konto rodzica i dodatkowo konta dla dzieci a pieniadze beda wplywaly na konto rodzica to komornik nie moze zajac czy nalezy podac numer konta dziecka???

  Magda

  7 maja 16 17:25

 6. Twoje konto może zając skoro jesteś dłużnikiem a konta dziecka nie może.

  admin

  7 maja 16 17:51

 7. Oki dzieki za info pozdrawiam

  Magda

  8 maja 16 15:30

 8. Tak dziecka nie może ale wypłacasz przez swoje konto więc tu może zrobić blokade.

  kasia

  29 Wrz 17 12:00

 9. mam pytanie czy jeśli komornik zajął mi konto na poczet długu konto sbl i pko czy może wejść na konto mojego syna który też ma konto w pko.i oszczędza sobie .syn ma 16 lat jako osoba niepełnoletnia ja zakładałam mu konto…na jego nazwisko ale prawdopodobnie jestem współwłaścicielką konta teraz…więc jak to wygląda?czy komornik może zająć jego oszczędności??

  magda

  12 Gru 17 15:42

 10. Sprawdź czy jesteś współwłaścicielką bo ja tego nie wiem. Jeżeli jesteś a w umowie o prowadzenie rachunku nie zastrzeżono jakie udziały w nim należą do syna, to komornik będzie mógł zając połowę środków na tym rachunku zgromadzonych. A może nie jesteś współwłaścicielką? Wtedy komornik nie może zająć konta syna, w ogóle.

  admin

  12 Gru 17 16:08

 11. założyłem konto dla dziecka 12 letniego w pko bp. jest dostepna karta tzw. przedplacona ale do konta rodzica gdzie sie wskazuje uzytkownika – można dziecko. czy środki na tej karcie może zająć komornik ?

  tomek

  13 Sty 18 09:18

 12. Istotne jest, kto formalnie jest właścicielem karty: rodzic czy dziecko. Jeżeli rodzic (będący dłużnikiem), to komornik może zająć.

  admin

  13 Sty 18 13:03

 13. Witam. Chce otworzyć córce konto junior w banku pko tylko one będzie połączone z moim kontem, więc moje pytanie brzmi czy komornik będzie mógł zająć jej pieniądze które beda na koncie?? Dodam że córka ma 4 miesiące.

  Patrycja

  27 Mar 18 09:09

 14. Skoro konto na córkę czyli jako właściciel konta figuruje córka, to komornik nie może go zająć.

  admin

  27 Mar 18 09:27

Skomentuj