Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

29 komentarzy

Wielu kombinujących dłużników zadaje pytanie o to, jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym bądź też wprost właśnie: jak często komornik sprawdza poprzez system OGNIVO, czy dłużnik założył nowe konto. Najczęściej takie pytania zadają dłużnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz dłużnicy alimentacyjni. Na rachunku firmowym, nie przysługuje kwota wolna od zajęcia może a na osobistym przysługuje ale nie dłużnikom alimentacyjnym. Przy okazji, zanim przejdę do sedna, podpowiedź dla takich przedsiębiorców – zamiast konta firmowego praktycznie można używać konta osobistego, z kwotą wolną.

Prowadząc firmę windykacyjną i przejmując do windykacji wierzytelności na podstawie cesji powierniczej, jako formalnie wierzyciel miałem u komorników ws umie kilkaset spraw. Z tej mojej bogatej praktyki wynika, że komornicy szukają poprzez OGNIVO kont dłużnika nie częściej jak raz na około 5 czy 6 miesięcy. Zawsze (prawie zawsze) tuż po wszczęciu postępowania egzekucyjnego po czym miesiącami nie ponawiają tej czynności. A bank, nawet już raz wcześniej zapytany przez OGNIVO, nie przesyła komornikowi informacji gdy dłużnik później założy w tym banku konto; aby się o tym dowiedzieć, komornik musi ponownie zapytać.

Korzystne konta osobiste do założenia bez wychodzenia z domu są tutaj a konta firmowe tutaj. Konto bankowe zajęte przez komornika da się zamknąć (nawet gdy bank twierdzi, że się nie da) ale sugeruję nie likwidować zajętego konta gdy zakładasz nowe ponieważ gdy to zrobisz, komornik może pójść po rozum do głowy, wezwać wierzyciela do uiszczenia zaliczki na ponowne zapytania do OGNIVO i wysłać elektronicznie zbiorcze zapytanie do banków (tak to się odbywa).

Niektórzy przy tym zastanawiają się, czy zmiana konta bankowego podczas egzekucji komorniczej nie jest aby przestępstwem udaremniania zaspokojenia wierzyciela. Ostatnio skłonny jestem twierdzić, że nie, nie jest: https://pamietnikwindykatora.pl/komornik-a-zmiana-konta-bankowego-czy-to-przestestwo/ a przynajmniej nie jest bez zbadania okoliczności sprawy i celu. A któremu wierzycielowi chciałoby się wnosić z tego tytułu zawiadomienie do organów ścigania skoro zasądzenie obowiązku naprawienia szkody pod rygorem odwieszenia kary pozbawienia wolności nie wchodzi tu w grę: https://pamietnikwindykatora.pl/przestepstwo-udaremniania-egzekucji-komorniczej/. Któremu komornikowi chciałoby się wstępnie badać okoliczności w tym historię przelewów na nowym koncie które w końcu (po iluś miesiącach) też zajął i sugerować wierzycielowi złożenie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dłużnika. I wreszcie ewentualnie, któremu prokuratorowi chciałoby się przedstawić zarzut i formułować akt oskarżenia…. Oto pytania retoryczne.

Przeczytaj też: Skąd komornik wie gdzie mam konto?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja miałem nowe konto niezajęte przez pół roku, do końca egzekucji umorzonej jako prawie bezskuteczna.

    daro

    27 cze 20 o 21:37

  2. Ile razy komornik może sprawdzić OGNIVO? Nie chodzi mi o to ile razy zwykle sprawdzają ale ile razy może sprawdzić, czy istnieje jakiś limit zapytań?

    Wowa

    10 lis 20 o 13:28

  3. Nie istnieje limit sprawdzeń tylko że sprawdzanie jest płatne i płaci za to wierzyciel jeżeli chce ponownego sprawdzenia.

    admin

    10 lis 20 o 15:10

  4. Wszystko zależy od widzimisię wierzyciela, praktycznie i co tydzień komornik może sprawdzać OGNIVO jeżeli dłużnik będzie ponawiał o sprawdzenie i uiszczał zaliczkę na to. Tak może być ale najczęściej jest tak, że przez całą trwającą aż do umorzenia egzekucję tylko raz na początku komornik kont szuka.

    Bartek

    4 lip 21 o 09:16

  5. Wznawianie poszukiwań konta ma sens bardziej wobec dłużnika będącego firmą, prowadzącego firmę. Specyfika niektórych działalności gospodarczych jest taka, że bez wolnego konta ani rusz.

    lukasz

    7 sie 21 o 14:14

  6. Dłużnicy nie prowadzący firmy też miewają przychody, wpływy, nie tylko z wynagrodzenia za pracę. Warto i wobec nich ponawia sprawdzanie w Ognivo kont.

    Igi

    8 sie 21 o 18:39

  7. Mam komornika i nie mam takich problemów ponieważ używam konta brata. mam hasło, wykonuję transakcje, wypłacam w bankomacie pieniądze.

    siostra

    10 sie 21 o 22:21

  8. Miałem sprawę u komornika będąc wierzycielem, przez cztery miesiące tylko raz zajął konto, żadnych pieniędzy nie ściągnął, umorzył. Teraz nie wiem, czy powinienem był żądać ponownego sprawdzenia banków?

    Wiktor

    13 wrz 21 o 04:40

  9. Możliwe, że komornik wysłał ponownie zapytania do OGNIVO. Wierzyciel o tym nie wie, chyba że komornik zajmie tak ustalone konto.

    admin

    13 wrz 21 o 06:44

  10. Pamiętać warto jednak o tym, że nie tylko przez Ognivo komornik ustala rachunki bankowe dłużnika. Informację o rachunku uzyskać może także z urzędu skarbowego, z ZUS a nawet z biura księgowego.

    Wojtek

    18 wrz 21 o 17:11

  11. Przecież po zmianie konta bankowego nie podasz nowego konta do tych instytucji. A z usług biura rachunkowego nie musisz korzystać, księgowość jest prosta w przeciętnej działalności gospodarczej jednoosobowej.

    admin

    18 wrz 21 o 17:49

  12. Komornik dowie się o nowym rachunku bankowym jeżeli ten będzie już założony i zapytanie od komornika wpłynie akurat do banku w którym został rachunek założony. Komornicy wysyłają przez OGNIVO zbiorcze zapytanie do wielu banków więc nie liczyłbym bardzo na to, że taki bank zostanie pominięty w zapytaniu.

    Jaca

    25 wrz 21 o 02:46

  13. To w końcu jak często komornik pyta banki o to czy dłużnik (w międzyczasie) założył w którymś konto?

    utah

    1 paź 21 o 06:50

  14. Nie ma reguły, ale zwykle czynią to nie częściej niż około pięć miesięcy. Jeżeli komornik zajął Ci konto na przykład tydzień temu, to masz około 90 procent szansy na to że o nowym koncie nie dowie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zapytania do OGNIVO o konta dłużnika są odpłatne.

    Kronos

    1 paź 21 o 09:14

  15. Komornik nie tylko za pośrednictwem Ognivo namierza rachunki bankowe. Przez internret równie a także przez skarbówkę, ZUS oraz z faktur wystawianych przez dłużnika o ile rzecz jasna dłużnik prowadzi działalność gospodarczą.

    Zych

    13 sty 22 o 13:37

  16. Zapytanie do urzędu skarbowego i ZUS też zapewne tylko raz komornik kieruje, o ile w ogóle. A z dostępem do faktur wystawianych przez dłużnika bywa różnie, można skutecznie unikać tego.

    admin

    13 sty 22 o 14:20

  17. Nie podawać konta w CEIDG to podstawa to znaczy podać po czym zmienić i tego nowego nie podawać. Z CEIDG jest bb5ranre do tej tzw białej listy do której każdy wiec oczywiście i komornik ma bezpłatny online dostęp.

    makuch

    15 sty 22 o 13:57

  18. A czy to prawda że natychmiast po założeniu rachunku firmowego bank umieszcza ten rachunek właśnie w tej białej liście, że ma taki obowiązek wynikający z prawa bankowego?

    marek

    15 sty 22 o 14:52

  19. Nie, to nie jest prawda. Nie ma takiego przepisu w prawie bankowym ani w innej ustawie ani rozporządzeniu też nie. To właściciel rachunku firmowego umieszcza go (jak sądzę poprzez CEIDG) na tej “białej liście”. Poza tym, do prowadzenia rozliczeń firmowych w jednoosobowej działalności gospodarczej można używać konta osobistego (zamiast firmowego). Atut to brak kosztów prowadzenia rachunku osobistego i kwota wolna od zajęcia na nim. Korzystne konta osobiste zakładane z domu (znaczy bez wizyty w banku) są tutaj.

    admin

    15 sty 22 o 15:00

  20. Jeśli tylko jakiekolwiek są wpływy to komornik znajdzie konto odrazu

    tata

    1 mar 22 o 22:10

  21. Wpływy / brak wpływów na konto nie mają znaczenia w kwestii poszukiwania konta przez komornika.

    admin

    2 mar 22 o 04:04

  22. Postępowanie umorzone po niespełna roku czasu, w 95 procentach nieskuteczne. ledwo koszty i trochę odsetek ściągnął. Ognivo sprawdził raz na początku postępowania. Jak tak poczytałem ten blog to myślę, że dłużnik prawdopodobnie założył sobie nowe konto.

    nowy

    24 mar 22 o 15:01

  23. Trzeba było ponowić wniosek o zapytanie do banków o rachunki bankowe. Możesz też jednak w każdej chwili ponownie wysłać wniosek o wszczęcie egzekucji wnosząc tylko o egzekucję z rachunków bankowych. I komornik po uiszczeniu mu zaliczki rozpyta banki przez OGNIVO.

    admin

    24 mar 22 o 15:09

  24. A jeśli komornik zablokował już konto a na nim wynagrodzenie z.umowy zlecenia, to co ile sprawdza możliwość pobrania należnej mu właśnie kwoty z zablokowanych pieniędzy na koncie? Dziś bank zablokował mi wynagrodzenie i jestem ciekaw kiedy komornik po nie się zgłosi co bym widział to w historii przelewów

    Deko

    8 kwi 22 o 18:42

  25. Po zablokowaniu konta bank przekazuje pieniądze komornikowi po siedmiu dniach ale jeżeli konto zostało zablokowane wcześniej to późniejsze wpływy bank przekazuje komornikowi bezzwłocznie. Na banku spoczywa obowiązek przekazywania zajętych kwot, komornik zasadniczo nie ingeruje w to (chyba że dowie się o tym, że bank zaniedbał tego obowiązku).

    admin

    8 kwi 22 o 19:03

  26. Ile razy komornik sprawdza Ognivo prowadząc egzekucję alimentów znaczy co jaki czas sprawdza? Musi co najmniej co pół roku? I czy dłużnik wie o tym, że komornik właśnie sprawdził Ognivo?

    Bożena

    3 lis 22 o 17:55

  27. Tak – nie rzadziej jak co sześć miesięcy.
    Nie – dłużnik nie wie o tym, że komornik rozpytał Ognivo.

    admin

    3 lis 22 o 19:06

  28. Co wy ludzie z tymi kontami, załóżcie se jakieś co nie jest w ognivo typu revoult(niedługo będzie).
    Ja mialem pierwszego komornika na PLN 1980, wynik umorzenie bo nie mógł ściągnąć nic, teraz następny na PLN 650, zablokowane konta w pl.

    ROZWIAZANIE
    GOOGLE STORE, N26 BANK I DOWNLOAD.
    Niemiecki Iban 49, z Berlina, ognivo na bank nie wykryje go, licencja bankowa niemiecka, gwarancją 100 000 euro, aplikacja, ponad 10m klientów i jakieś nagrody konsumenckie.

    https://www.zadluzenia.com/artykul/10-sposobow-na-przechytrzenie-komornika/

    Seb

    17 cze 23 o 15:15

  29. Komornik też namierzy cię przez ZUS, US, baza PESEL, itp ..

    ALE SA SPOSOBY ZEBY NIC CI NIE ZABRAL W POWYZSZYM ARTYKULE

    Seb

    17 cze 23 o 15:23

Skomentuj