Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta bankowego trzeciodłużnika

skomentuj

Pytanie: Jako wierzyciel mam u komornika sprawę egzekucyjną lecz rozpoczęta w październiku zeszłego roku egzekucja jest nieefektywna, nic komornik nie ściągnął z dłużnika. Dłużnik sam przedłożył komornikowi dokumenty potwierdzające że inna firma jest mu winna zapłatę faktur. Komornik wysłał zapytanie – wezwanie do tej firmy, żeby zapłaciła na konto komornika. To było jeszcze w grudniu i nic. Ta firma jest na pewno wypłacalna, to duża firma znana w branży w całej Polsce. Pytanie w związku z taką sytuacją: czy komornik może zająć tej firmie konto w banku żeby ściągnąć moja należność?

Odpowiedź: Komornik nie może w takiej sytuacji zająć konta bankowego trzeciodłużnika, w ogóle nie może prowadzić egzekucji przeciwko trzeciodłużnikowi. Nie może nawet wtedy, gdy trzeciodłużnik na zapytanie komornika pisemnie potwierdzi, że jest dłużnikiem Pana dłużnika przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Komornik nie może zmusić trzeciodłużnika do zapłaty.

Zgodnie jednak z art. 887 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego poprzez zajęcie tej wierzytelności dłużnika może Pan jako wierzyciel pozwać o zapłatę trzeciodłużnika, uzyskać tytuł wykonawczy i zlecić komornikowi egzekucję przeciwko trzeciodłużnikowi.

02/02/2015

Skomentuj