Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Termin sporządzenia uzasadnienia wyroku

skomentuj

Pytanie: Skandaliczny wyrok, świadkowi będącemu kolegą dłużnika sąd uwierzył, że dłużnik oddał mi pożyczkę. Pożyczka jest na piśmie umową potwierdzona i przelewem bankowym (czytam od dawna Pana bloga i uparłem się żeby przelać pożyczkę mimo iż pożyczkobiorca chciał w gotówce z rąk do rąk, bo konta nie miał, to kazałem mu założyć). Zapomniałem dodać, że to już była druga instancja. Od razu zgłosiłem wniosek o doręczenie mi uzasadnienia, czekam już 7 tygodni i nic nie otrzymuję z sądu. Chciałbym wiedzieć, czy sąd ma jakiś termin na to?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 387 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd II instancji powinien sporządzić uzasadnienie w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania od Pana wniosku o doręczenie Panu uzasadnienia wyroku. Może Pan złożyć skargę na opieszałość sądu, tylko że skarga musi zostać opłacona – 100 zł. Skargę wnosi się to sądu przełożonego w stosunku do tego, na który Pan się skarży. A zatem, jeśli apelacja została oddalona przez sąd okręgowy, to skarży się Pan do sądu apelacyjnego a jeśli została apelacja oddalona przez sąd apelacyjny, to skarży się Pan do Sądu Najwyższego. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona, to sąd powinien Panu zwrócić te 100 zł.

Uwaga jednak. Też kiedyś przegrałem w obu instancjach taką sprawę, też sąd uwierzył świadkowi będącemu kolegą pozwanego pożyczkobiorcy. Sprawę prowadziła znana w moim mieście kancelaria adwokacka. I to była ostatnia sprawa która im zleciłem. We własnym zakresie sprawdzałem później, czy sąd miał prawo tak uznać; i nie spotkałem się z opinią według której byłoby to bezprawne uznanie. Według jednej z opinii sąd „nie powinien” ale o bezprawiu nic.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

02/02/2015

kategoria sędziowie

Skomentuj