Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umorzenie kary grzywny za niestawienie się na wyjawienie majątku

komentarze 4

Pytanie: Mój partner nie przyszedł do sądu na wyjawienie majątku i dostał karę grzywny. Nie ma usprawiedliwienia, prawda między nami mówiąc wygląda tak, że zapił z kolegami. Mam pytanie, czy można tą grzywnę odkręcić? Jakieś pismo do sądu może pan zaproponuje? On nie unika tego wyjawienia i powie jak jest – że nic nie ma.

Odpowiedź: Na postanowienie sądu w przedmiocie ukarania grzywną co prawda przysługuje zażalenie, ale z pewnością zapicie nie jest wystarczającym wytłumaczeniem niestawiennictwa. Jednakże zgodnie z zapisem zawartym w art. 916. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w razie wykonania czynności wyjawienia majątku przez dłużnika nałożone grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu.

Na miejscu Pani partnera wystosowałbym do sądu pismo (należy podać w piśmie sygnaturę akt sprawy) w którym wyjaśniłbym że byłem niedysponowany (nie pisać o zapiciu) i wniósłbym o wyznaczenie jak najbliższego kolejnego terminu w celu wyjawienia majątku. I, zgodnie z przepisem wskazanym wyżej, po dokonaniu wyjawienia majątku grzywna zostanie umorzona.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

31/01/2015

kategoria grzywna

Komentarze do 'Umorzenie kary grzywny za niestawienie się na wyjawienie majątku'

Subscribe to comments with RSS

 1. swoją drogą albo musi go bardzo kochać, albo wszystko jest już na nią skoro jeszcze z nim jest 🙂

  ryszard ochódzki

  31 Sty 15 18:18

 2. Może być na nią i co wyłudzi, to też jej przekazuje.

  admin

  31 Sty 15 18:48

 3. Admin, możesz rozwinąć temat „wyjawienia majątku przed sądem” ? Ciekawi mnie Twoja opinia i doświadczenia w temacie także innych internautów. Chcę bowiem wprowadzić tę rzecz do mojego repertuaru windykacyjnego. Będę wdzięczny za opinie. Co do zasady znam mechanizm, natomiast chciałbym poznać zdanie praktyków.

  Szalony Kefir

  22 Kwi 16 02:54

 4. Ja nigdy nie wnioskowałem o wyjawienie majątku ale np. to znam: http://pamietnikwindykatora.pl/2011/01/14/on-tylko-dwie-pary-butow-ma/

  Myślę, że będą często kłamać także przed sądem że niczego nie mają.

  admin

  22 Kwi 16 06:14

Skomentuj