Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprawdzenie dłużnika u komornika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego

2 komentarze

Pytanie: Pożyczyłem komuś 75 tysięcy złotych, mam na to umowę pożyczki jak i potwierdzenie bankowego przelewu tej sumy. Po fakcie zasłyszałem, że dłużnik jest nieściągalny komorniczo ale on mnie zapewnia, że to nieprawda i że to ponad trzyletnie spóźnienie w spłacie pożyczki to dlatego, że musiał on bratu pożyczyć na coś tam w gardłowej sprawie ale już już będzie miał dla mnie pieniądze. No tylko że teraz to mnie są pieniądze potrzebne jak do zarżnięcia, mniejsza o szczegóły ale z każdym groszem muszę się liczyć.

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Adwokata do sprawy sądowej nie potrzebuję, sam sobie poradzę ale sam wpis 3750 złotych to dla mnie teraz bardzo dużo. Do tego wydatki na komornika, bo nie przewiduję że po otrzymaniu nakazu zapłaty, prędzej spodziewam się przeciągania sprawy w sądzie, sprzeciw i te sprawy. Dług nie jest firmowy, w koszty nie wpiszę więc zastanawiam się, czy jest sens pakować się w koszty sądowe i komornicze. jeden kolega podpowiedział jednakże mi, że mając udokumentowaną wierzytelność mogę dowiedzieć się od komornika, czy prowadzi albo prowadził jakieś sprawy przeciwko dłużnikowi. Proszę dlatego o poradę czy tak jest rzeczywiście i jak to technicznie załatwić.

Przeczytaj też: Zapytanie do komornika o stan egzekucji

Odpowiedź: Musiałby Pan mieć tytuł egzekucyjny albo wykonawczy aby dowiedzieć się tego o co Panu chodzi od komornika (od komorników). Art. 7601 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Przeczytaj też: Czy komornik zawiadamia prokuraturę?

Ja na tej podstawie nieraz dowiedziałem się nie tylko o aktualnych ale także o już umorzonych jako bezskuteczne postępowaniach egzekucyjnych i ich łącznej kwocie jak też o datach wszczęcia i umorzenia.

Nie musi Pan jednak od razu występować z pozwem o zapłatę całej kwoty tj. tych 75 tys. zł Może Pan ograniczyć póki co roszczenie do jakiejś niewielkiej kwoty, to i koszt wpisu będzie odpowiednio niższy. Następnie Pan złoży u komornika tytuł wykonawczy z wnioskiem egzekucyjnym i przekona się Pan, czy egzekucja będzie skuteczna. Jeśli tak, to może Pan wnieść pozew o zapłatę reszty roszczenia.

Przeczytaj też: Pozew częściowy na próbę

A tak w ogóle to jest sens wnieść powództwo nawet jeżeli wiemy że dłużnik nie posiada majątku. Potwierdzenie należności tytułem wykonawczym może się przydać.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sprawdzenie dłużnika u komornika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy o takie zapytanie do komornika można wystąpić z aktem notarialnym z poddaniem się dobrowolnej egzekucji?

    Eliza

    6 maj 21 o 15:23

  2. Tak, akt notarialny z takim oświadczeniem jest tytułem egzekucyjnym a zatem można.

    admin

    6 maj 21 o 18:08

Skomentuj