Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzenie dłużnika u komornika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego

komentarze 4

Pytanie: Pożyczyłem komuś 75 tysięcy złotych, mam na to umowę pożyczki jak i potwierdzenie bankowego przelewu tej sumy. Po fakcie zasłyszałem, że dłużnik jest nieściągalny komorniczo ale on mnie zapewnia, że to nieprawda i że to ponad trzyletnie spóźnienie w spłacie pożyczki to dlatego, że musiał on bratu pożyczyć na coś tam w gardłowej sprawie ale już już będzie miał dla mnie pieniądze. No tylko że teraz to mnie są pieniądze potrzebne jak do zarżnięcia, mniejsza o szczegóły ale z każdym groszem muszę się liczyć.

Adwokata do sprawy sądowej nie potrzebuję, sam sobie poradzę ale sam wpis 3750 złotych to dla mnie teraz bardzo dużo. Do tego wydatki na komornika, bo nie przewiduję że po otrzymaniu nakazu zapłaty, prędzej spodziewam się przeciągania sprawy w sądzie, sprzeciw i te sprawy. Dług nie jest firmowy, w koszty nie wpiszę więc zastanawiam się, czy jest sens pakować się w koszty sądowe i komornicze. jeden kolega podpowiedział jednakże mi, że mając udokumentowaną wierzytelność mogę dowiedzieć się od komornika, czy prowadzi albo prowadził jakieś sprawy przeciwko dłużnikowi. Proszę dlatego o poradę czy tak jest rzeczywiście i jak to technicznie załatwić.

Odpowiedź: Musiałby Pan mieć przynajmniej nieprawomocny nakaz zapłaty tytuł egzekucyjny albo wykonawczy aby dowiedzieć się tego o co Panu chodzi od komornika (od komorników). Art. 760(1) Kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Ja na tej podstawie nieraz dowiedziałem się nie tylko o aktualnych ale także o już umorzonych jako bezskuteczne postępowaniach egzekucyjnych i ich łącznej kwocie jak też o datach wszczęcia i umorzenia.

Nie musi Pan jednak od razu występować z pozwem o zapłatę całej kwoty tj. tych 75 tys. zł. Może Pan ograniczyć póki co roszczenie do jakiejś niewielkiej kwoty, to i koszt wpisu będzie odpowiednio niższy. Następnie Pan złoży u komornika tytuł wykonawczy z wnioskiem egzekucyjnym i przekona się Pan, czy egzekucja będzie skuteczna. Jeśli tak, to może Pan wnieść pozew o zapłatę reszty roszczenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

29/01/2015

kategoria: komornik

Komentarze do 'Sprawdzenie dłużnika u komornika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. nieprawomocny nakaz nie jest tytułem wykonawczym więc pod ten przepis nie podlega.
  takim tytułem jest orzeczenie z klauzulą wykonalności

  ryszard ochódzki

  30 Sty 15 19:08

 2. Jest tytułem egzekucyjnym który w tym przepisie też jest wymieniony.

  admin

  30 Sty 15 19:16

 3. tytułem egzekucyjnym o którym mowa w art 760(1) kpc jest np. takowy papier ze skarbówki podbity przez naczelnika US.
  jak sama nazwa wskazuje – tytuł egzekucyjny dotyczy egzekucji a więc musi do niej uprawniać. nieprawomocne orzeczenie nie uprawnia do niczego, poza zastanawianiem się czy będzie sprzeciw, czy nie będzie

  ryszard ochódzki

  30 Sty 15 21:42

 4. No tak, istotnie.

  admin

  30 Sty 15 22:20

Skomentuj