Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie wspólnego konta współmałżonków i środków pochodzących ze sprzedaży wspólnego domu

komentarzy 7

Pytanie: Komornik sądowy znienacka uruchomił egzekucję przeciwko mojemu mężowi. Chodzi o sprawę w której mąż nie wiedział, że już jest wyrok, ale trudno, z tym już musimy się pogodzić. Ja nie jestem dłużnikiem, tylko mąż, to wyrok z powodu pożyczki o której nawet nie widziałam. mamy wspólne konto w banku a na tym koncie jest zapłata za naszą wspólną małżeńska działkę którą niedawno sprzedaliśmy. Będę zobowiązana za poradę: czy komornik może zająć nasze wspólne konto bankowe i pieniądze ze sprzedaży działki?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 891(2) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może w takiej sytuacji zająć Państwa wspólne konto bankowe ale zgodnie z § jak chodzi o znajdujące się na tym koncie środki ze sprzedaży działki będącej wspólnością małżeńską, to mogą Państwo wnieść powództwo przeciwegzekucyjne z żądaniem zawieszenia egzekucji. Sugerowałbym jednak przelanie tych środków na Pani osobiste konto bankowe, gdyż może zdarzyć się tak, że zanim sąd nakaże komornikowi zawiesić postępowanie egzekucyjne z tego wspólnego konta bankowego, to bank zdąży komornikowi przelać te pieniądze a ten wierzycielowi męża. Wówczas można będzie doprowadzić do zasądzenia od wierzyciela męża zwrotu tych pieniędzy ale nie wiadomo, czy wierzyciel będzie wypłacalny – czy będzie z czego ściągnąć tę należność.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/01/2015

Komentarze do 'Zajęcie wspólnego konta współmałżonków i środków pochodzących ze sprzedaży wspólnego domu'

Subscribe to comments with RSS

  1. JA nie wiem czy ludzie naprawdę tak ciężko myślą? Przelać pieniądze na inne konto lub zwyczajnie wyjąć w kasie to jest problem, by pytać w internecie?

    Nie wiem, może strach niektórych tak paraliżuje, choć nie chce mi się w to wierzyć.

    Mike

    28 Sty 15 10:27

  2. To może być strach, także między innymi obawa, czy nie popełnią przestępstwa (art. 300 kk).

    admin

    28 Sty 15 10:52

  3. Jeżeli konto nie zostało jeszcze zajęte (nie dostali jeszcze zajęcia konta na piśmie) to po prostu wyciągają swoje pieniądze z konta. W czym problem? Skąd mogli wiedzieć do jakiego składnika majątku wierzyciel skieruje egzekucję?

    Mike

    28 Sty 15 12:55

  4. Właściwie to w ten sposób myśląc, to nawet jak sprawa byłaby dopiero na etapie złożenia przez Wierzyciela papierów w sądzie to ludzie by nie mogli ruszać SWOICH pieniędzy z konta, bo a nóż widelec przegrają i wtedy wierzyciel ich pozwie z 300kk.

    Mike

    28 Sty 15 12:57

  5. To jest chyba tak, że pieniądze może dłużnik wydawać i majątek przepisywać / darowywać ale musi sobie zostawić tyle, żeby wystarczyło na spłatę (bezspornego, zasądzonego) długu.

    admin

    28 Sty 15 13:31

  6. To pokaż mi jeszcze komornika, który będzie sprawdzał w banku historię rachunku SPRZED dokonania zajęcia…

    Mike

    28 Sty 15 16:54

  7. Nie piszę o tym czy coś się wyda czy nie wyda tylko o tym, jak to według mnie prawnie wygląda.

    admin

    28 Sty 15 18:25

Skomentuj