Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pracodawca w oświadczeniu dla banku zawyżył dochody pracownika

skomentuj

Pytanie: Prowadzę firmę i zatrudniam koleżankę która poprosiła mnie o wystawienie zaświadczenia o dochodach wyższych od faktycznie otrzymywanych. Wystawiłem jej takie zaświadczenie zawyżając w nim dochody o około 500 złotych. Otrzymała na to zaświadczenie kredyt ale go nie spłacała i wynikła afera, chyba po tym, jak sprawdzono ile faktycznie na konto otrzymywała ode mnie. Teraz nawet nie mam z nią kontaktu, zwolniła się dwa miesiące temu, podobno miała wyjechać za granicę. Podobno mnie grozi za takie fałszywe oświadczenie do 8 lat więzienia, czy może Pan to potwierdzić?

Odpowiedź: Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 przewidziana byłaby dla Pana wówczas gdyby Pan za owe poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu miał uzyskać korzyść majątkową bądź osobistą (art. 271 §3 Kodeksu karnego). Zakładam, że poświadczył Pan nieprawdę nie dla zysku ani innej korzyści osobistej (np. za przeproszeniem, nie przespała się za to z Panem) a przynajmniej nie udowodnią Panu uzyskania takiej czy innej korzyści za to, a zatem zastosowanie miałby tu art. 271 § 1 Kodeksu karnego zgodnie z którym kara sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Natomiast § 2 ww art. stanowi, że w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

27/01/2015

kategoria: fałszerstwo

Skomentuj