Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie zasądzonego roszczenia poręczyciela kredytu bankowego

komentarze 4

Pytanie: Poręczyłam koleżance kredyt gotówkowy w banku i jak Pan chyba domyśla się musiałam za nią spłacić ten kredyt. Z zaświadczeniem od banku o spłacie kredytu samodzielnie udało mi się otrzymać wyrok zasądzający od niej kwotę którą za nią spłaciłam. Do komornika na razie nie idę z tym fantem gdyż wiem, że dłużniczka na razie nie pracuje. Mam koleżankę w ZUS która sprawdza ją dla mnie co parę miesięcy. Trwa to już dwa lata i boję się o przedawnienie i właśnie moje pytanie o przedawnienie, po jakim czasie nastąpi? Myślałam że po dziesięciu latach jeżeli jest zasądzone ale znajomy który pracuje w banku twierdzi, że po trzech latach gdyż taki jest termin przedawnienia wierzytelności bankowych z tytułu kredytu nawet po ich zasądzeniu.

Odpowiedź: Pani znajomy z banku wprowadził Panią w błąd, zapewne niechcący, bo sam nie wie a tylko wydaje mu się, że wie. Owszem, roszczenia banku stwierdzone bankowym tytułem egzekucyjnym nawet zaopatrzonym przez sąd w klauzulę wykonalności (czyli stwierdzone bankowym tytułem wykonawczym umożliwiającym wszczęcie postępowania egzekucyjnego) przedawniają się po trzech latach ale Pani przecież nie jest bankiem i nie może wystawić BTE. Uzyskała Pani w sądzie wyrok po wniesieniu pozwu wobec czego termin przedawnienia wynosi dziesięć lat.

Nawiasem mówiąc, gdyby bank, zamiast wystawić BTE, uzyskałby wyrok wnosząc pozew (na przykład na podstawie weksla), to też uzyskałby dziesięcioletni bieg przedawnienia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/01/2015

kategoria: żyrant

Komentarze do 'Przedawnienie zasądzonego roszczenia poręczyciela kredytu bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. slychać głosy aby BTE zlikwdowac. a to podpuszczają… firmy windykacyjne! tak, dlatego BTE jest w interesie dluznikow. bank wystawia BTE, komornik jak nie ma z czego ściągnąć to umarza, dlug na sprzedaz i kruk, best czy inne ultimo musi pozew wnosic, a ze ma tego na peczki to sie nie przyklada do jakosci i nierzadko sprawe przerżnie jak ktos sie umie bronic (brak wykazania istnienia roszczenia czy ew. jego przedawnienie 3-letnie).

  bez BTE to bank wniesie do sądu, wygra no i 10 latek czeka, a w razie sprzedazy dlugu to windykacja tylko klauzule przepisze…

  KTO ZATEM MA INTERES BY LOBBOWAC ZA LIKWIDACHA BTE?

  ryszard ochódzki

  24 Sty 15 23:46

 2. Myślę, że w praktyce BTE nie różni się od nakazu zapłaty z weksla a ten drugi przynajmniej 10 lat przedawnienia wnosi do sprawy.

  admin

  25 Sty 15 00:03

 3. poczytaj może najpierw o BTE, popytaj o praktyczne aspekty… uwierz, likwidacja instytucji BTE jest bardzo na rękę firmom windykacyjnym, które wskazują że to takie z minionej epoki, że bez sądu itp. a po prostu chcą by całą robotę z pozwem zrobił za nie bank. taki lis w kurniku

  ryszard ochódzki

  25 Sty 15 00:20

 4. Ja wiem że tak jest.

  admin

  25 Sty 15 07:40

Skomentuj