Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Opóźnienie w zapłacie a kara umowna

komentarze 3

Pytanie: Miałem już nie raz problem z jednym klientem to znaczy nie płacił na czas. Dlatego do ostatniej faktury napisałem umowę według której za nawet jednodniowe spóźnienie zapłaci karę umowną w wysokości 2000 złotych. Sytuacja jest następująca: termin zapłaty faktury 21 stycznia, pieniądze od niego mam na koncie bankowym 22 stycznia (cała kwota: 12.300 zł.). Wysyłam mu mailem wezwanie do zapłaty kary umownej dołączając potwierdzenie otrzymanego przelewu a on mi w odpowiedzi potwierdzenie wysłania przelewu: 21 stycznia i komentarz, że kara nie jest należna. Będę zobowiązany za poradę, czy kara umowna jest w takiej sytuacji należna?

Odpowiedź: Kara umowna nie wchodzi tu w grę pomimo, że jako datę zapłaty zasadniczo traktuje się dzień, w którym pieniądze wpłynęły na rachunek bankowy odbiorcy a nie dzień w którym pieniądze wyszły z rachunku bankowego nadawcy.

Chodzi natomiast o to, że kary umownej nie można obwarować na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego ani na wypadek opóźnienia w wykonaniu zobowiązania pieniężnego czyli zapłaty. Potocznie ujmując, od zrekompensowania zwłoki w zapłacie są odsetki za zwłokę tudzież ewentualnie możliwość dochodzenia naprawienia szkody.

Konkludując, może Pan zażądać od klienta aby zapłacił odsetki za ten jeden dzień zwłoki a jak nie zapłaci, to może Pan go pozwać do sądu o zapłatę tych odsetek… Wyliczyłem Panu kwotę należnych odsetek ustawowych za zwłokę za jeden dzień: 2,70 zł. A jeżeli ta jednodniowa zwłoka spowodowała jakąś większą szkodę, to chyba (nie jestem specem od roszczeń odszkodowawczych) może go Pan pozwać o odszkodowanie…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/01/2015

kategoria umowy

Komentarze do 'Opóźnienie w zapłacie a kara umowna'

Subscribe to comments with RSS

 1. Swoją drogą to niezły cham z tego wierzyciela, by na siłę z powodu jednego dnia kary umownej żądać. Zwłaszcza, że przelew nadany terminowo. A, że banki księgują na drugi dzień, to już nie jego wina.

  Mike

  24 Sty 15 18:50

 2. Musi czuć się pewnie jako dostawca, może ten jego klient ma szlaban u innych.

  admin

  24 Sty 15 18:56

 3. jak sie klient dowie że kara jest bezprawna to go smiechem zabije 🙂

  ryszard ochódzki

  24 Sty 15 23:36

Skomentuj