Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż z wolnej ręki traktora rolnika przez komornika

komentarzy 8

Pytanie: Nawiązując do głośnej ostatnio afery komorniczej mam pytanie, czy komornik może sprzedać bez licytacji traktor rolnika?


Odpowiedź: Pisząc „sprzedać bez licytacji” ma Pan zapewne na myśli sprzedaż z wolnej ręki albo komisową(1). Wiadomy traktor nie był przedmiotem obrotu handlowego tzn. rolnik nie handluje traktorami, traktor wykorzystywał do uprawy roli. Trzeba zatem w takim przypadku odwołać się do brzmienia art. 864(1) Kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym komornik może sprzedać z wolnej ręki ruchomości jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną cenę zbycia. W sprawie którą zapewne ma Pan na myśli czyli rolnika spod Mławy i asesora komorniczego Michała Kubika, dłużnik z pewnością ani nie wyraził na to zgody ani też nie podał minimalnej ceny gdyż traktor nie był jego własnością o czym, jak donoszą media, poinformował organ egzekucyjny.

(1)Dopisek: Jak słusznie poniżej zauważył Michał, ruchomość można też przekazać do sprzedaży komisowej na wniosek wierzyciela czyli bez wyznaczania licytacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/01/2015

Komentarze do 'Sprzedaż z wolnej ręki traktora rolnika przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik wszystko co zajmie musi sprzedać na licytacji którą ogłasza za wyjątkiem sprzedaży z wolnej ręki za zgodą dłużnika.
  To co zrobił asesor za zgodą Komornika jest przestępstwem, tym bardziej iż działał wspólnie z innymi osobami.
  O każdym zajęciu tego typu wie komornik ze względu na koszty jakie musi ponieść w związku z odtransportowaniem itp. Nawet mając 5 asesorów wie o każdym takim przypadku. Zazwyczaj przedmiot zajęcia zostawia się dozorze dłużnika. Jest to najtańsze rozwiązanie. Tutaj jest ewidentne działanie na szkodę dłużnika. Ale nie wiemy jak było, akt nikt nie widział.
  Kara – komornik zakaz wykonywania zawodu i wydalenie
  Asesor – zakaz wykonywania zawodu i wydalenie

  Pako

  23 Sty 15 12:02

 2. W Izbie komorniczej powinny polecieć głowy, szczególnie tych którzy nie widzieli podstaw do uznania skargi, a także bezpośrednich przełożonych
  W Radzie komorniczej to samo.

  Pako

  23 Sty 15 12:04

 3. Skargę to chyba do sądu wniósł…

  admin

  23 Sty 15 12:22

 4. Żadnego wydalenia komornika nie będzie.
  Rolnikowi zwrócą ciągnik,komornik dostanie upomnienie a asesor zostanie zwolniony( w najgorszym wypadku) i pójdzie pracować do innej kancelarii. Tylko poczekają chwilę aż sprawa ucichnie.

  Michał

  23 Sty 15 13:35

 5. Nie jest prawdą, to co napisał Pako że licytacja jest obligatoryjna. Wystarczy lektura art. 867 par. 1 kpc „Zajęte ruchomości, niesprzedane według przepisów poprzedzających, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej”. KPC przewiduje cztery formy sprzedaży, tj. sprzedaż z wolnej ręki, sprzedaż przedsiębiorstwu handlowemu, sprzedaż komisową i na końcu sprzedaż w drodze licytacji publicznej. I to jest właściwa kolejność. W sprawie asesora z Łodzi ciągnik został sprzedany w trybie sprzedaży komisowej uregulowanej w art. 867 par. 4 kpc. Do takiej sprzedaży wystarczy wniosek wierzyciela. Zgoda dłużnika nie jest do niczego potrzebna.

  Michał

  23 Sty 15 15:16

 6. A tak, zgadza się, dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiam wpis.

  admin

  23 Sty 15 16:58

 7. prawdą jest to co napisałem, przytoczony par stosuje się w szczegolnych okolicznościach. Komornik zajęte ruchomości jak i nieruchomości wystawia na licytację. Biorąc pod uwage to co napisałeś mógł by sprzedać nawet dom dłużnika w komisie.

  Pako

  4 Lut 15 10:46

 8. Nie masz zupełnie racji. Przeczytaj ze zrozumieniem mój wcześniejszy komentarz. Zgadzam się co do tego, że prawie wszyscy komornicy sprzedają zajęte ruchomości w trybie licytacji, ale nie jest to prawidłowe wg kpc. Teoria teorią a praktyka praktyką. Egzamin komorniczy byś oblał. Myli Ci się wiele rzeczy. Sprzedaż w trybie komisowym dotyczy wyłącznie ruchomości. Argument ze sprzedażą nieruchomości jest zupełnie nietrafiony. Można co najwyżej sprzedać nieruchomość z wolnej ręki w trybie uproszczonym i to po spełnieniu kilku warunków. Polecam lekturę kpc.

  Michał

  4 Lut 15 11:30

Skomentuj