Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż niezasądzonej wierzytelności poręczyciela

komentarze 2

Pytanie: Jakiś czas temu mój mąż poręczył kredyt koledze. Kolega nie spłacał tego kredytu i sprawa znalazła się u komornika. Kredytobiorca (nazwany wcześniej kolegą) nie wykazywał ściągalności więc komornik zaczął egzekucję u nas. Po rozmowach z bankiem i rozłożeniu na raty tego zadłużenia spłaciliśmy zadłużenie kolegi jak i koszty komornicze powstałe z tego tytułu. Przez jakiś czas część pieniędzy jakie spłacaliśmy za kolegę zwracała nam jego mama, ale już od ponad 4 miesięcy nie ma z nią ani z kolegą żadnego kontaktu. Do oddania nam mają jeszcze ponad 5 tys.

Czy istnieje możliwość sprzedaży takiego długu bez zakładania sprawy w sądzie? Posiadam wszystkie dokumenty począwszy od umowy poręczenia kredytu poprzez pisma od komornika aż po wszystkie kwitki z wpłatami. My i dłużnik mieszkamy na tej samej ulicy w Kołobrzegu

Odpowiedź: Tak, można sprzedać wierzytelność niestwierdzoną tytułem wykonawczym (czyli niezasądzoną). Praktycznie jednak trudno znaleźć nabywcę na taki prywatny dług. Proponowałbym wystawić ofertę sprzedaży w internecie, na jakiejś internetowej giełdzie wierzytelności, na portalu ogłoszeniowym, na blogu własnym…, podając dane dłużnika tzn. przynajmniej imię, nazwisko, adres zamieszkania (lepiej bez nr posesji). Taki wpis (widoczny w wyszukiwarce Google) może też szkodzić dłużnikowi, co spowoduje iż będzie chciał spłacić resztę długu.

Co do dokumentacji potwierdzającej wierzytelność, to przydałoby się jeszcze (przede wszystkim) zaświadczenie od kredytodawcy (bank, SKOK, firma pożyczkowa) potwierdzające kto (czyli że Pani mąż jako poręczyciel) za kogo (czyli za „kolegę”) spłacił jaką łącznie kwotę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/01/2015

Komentarze do 'Sprzedaż niezasądzonej wierzytelności poręczyciela'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mój mąż był żyrantem kredytu dla kolegi. Jak można się domyślić kolega kredytu nie spłacał więc komornik zajął pensję mężowi. Kredyt jest już w całości spłacony ściągnięty od męża jako żyranta. W banku dowiedzieliśmy się, że mąż może teraz upomnieć się o zwrot kredytu od kolegi. Czy mąż może też zażądać od kolegi żeby zwrócił mu koszty egzekucji komorniczej?

    Wściekła

    26 Sty 15 22:03

  2. W mojej opinii brak jest podstaw do żądania przez żyranta zwrotu poniesionych przezeń kosztów egzekucji kredytu. Wychodzę z założenia (z którego to założenia zapewne wyszedłby też sąd), że osoba poręczająca kredyt powinna brać pod uwagę to, że będzie musiała spłacać kredyt za kredytobiorcę. Żyrant zostaje w takiej sytuacji poinformowany przez bank o tym, że kredytobiorca nie spłaca kredytu. Żyrant ma w takiej sytuacji możliwość dobrowolnego spłacania rat kredytu i nie musi dopuścić do egzekucji komorniczej kredytu zwiększając swoje koszty. Można jednak wystąpić w pozwie także z żądaniem zasądzenia zwrotu kosztów egzekucji kredytu od żyranta, co najwyżej sąd żądania w tym zakresie nie uwzględni a co do reszty uwzględni.

    admin

    26 Sty 15 22:14

Skomentuj