Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odmowa wydania a wypowiedzenie umowy pożyczki

skomentuj

Pytanie: Dzień dobry z miasta Białystok. Otrzymałem pożyczkę od kolegi z pracy. Umowa pożyczki jest na piśmie sporządzona i wpisaliśmy okres 12 miesięcy ale dopiero niecałe dwa miesiące minęły a pożyczkodawca poinformował mnie że wypowie mi umowę, bo dowiedział się, że mam komornika na pensji i na innym wydziale zakładu jest osoba która też pożyczyła mi pieniądze i już miesiąc temu był termin zwrotu a nie zwróciłem. I komornik (w sprawie o odszkodowanie) i ta wcześniejsza niespłacona pożyczka to jest prawda ale myśmy w umowie nie wpisali żadnych takich zastrzeżeń, że on może żądać zapłaty wcześniej. On twierdzi, że to jest przepisowe jeżeli pożyczkodawca dowie się, że spłata pożyczki jest zagrożona, podał jakiś przepis kodeksu chyba siedemset ileś tam. Przypomniał mi, że pytał mnie przed podpisaniem umowy, czy mam jakieś długi i że ja wtedy powiedziałem, że nie mam. Na koniec powiedział, że naszą rozmowę nagrał i rozłączył się.  Proszę o poradę, czy naprawdę jest taki przepis który daje mu prawo nagle wypowiedzieć mi pożyczkę?

Odpowiedź: Jeżeli w umowie pożyczki nie zastrzeżono, iż może zostać wypowiedziana (z powodu pogorszenia się wypłacalności, sytuacji finansowej pożyczkobiorcy), to pożyczkodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy. Pożyczkodawca może ma na myśli art. 721 Kodeksu cywilnego ale ten przepis stanowi nie o wypowiedzeniu umowy pożyczki tylko o odstąpieniu od umowy pożyczki przed jej udzieleniem i o odmowie wydania przedmiotu pożyczki jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony.

Nie wiem, czy Pan (choć pośrednio) przytaknął w tej nagranej rozmowie, że zataił Pan przed nim iż ma Pan długi. Jeżeli nie zwróci Pan pożyczki w umownym terminie, to pożyczkodawca może złożyć zawiadomienie o jej wyłudzeniu, podnosząc że wprowadził Pan go w błąd co do możliwości – zamiaru spłaty pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/01/2015

kategoria pożyczki prywatne

Skomentuj