Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy i kiedy komornik przyjdzie do domu?

skomentuj

Pytanie: Mam zajęcie komornicze na koncie i pensji z BTE (bank BPH). Kwota zadłużenia to w tej chwili 16 tys pln. Komornik ściąga mi z pensji co miesiąc jakieś 1,2 tys pln. Od tego miesiąca ja będę wpłacała jeszcze dodatkowo 500 zł. 09/01/2015 dostałam wezwanie od drugiego komornika tez BTE (Getin Bank) zadłużenie 6 tys pln. Czy jeśli mój pracodawca i bank wyślą info o zbiegu egzekucji to wystarczy czy ja tez powinnam coś wysłać do komorników? Czy komornik przyjdzie do mojego domu? Ten pierwszy z BPH zajął mi pensję na początku października 2014 czy już powinien u mnie być czy dopiero przyjdzie? Nie posiadam wartościowych przedmiotów i samochodu.

Odpowiedź: O zbiegu egzekucji dowiedzą się komornicy bez potrzeby informowania ich o tym przez Panią. Zresztą, informacja od Pani jako dłużnika chyba nie byłaby dla nich wiążącą.

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle któryś z komorników przyjdzie do Pani do domu. Im odpowiada ściąganie gotówki z pensji i z konta bankowego, bo nie muszą praktycznie nic robić natomiast mniej odpowiada komornikom fatygowanie się do dłużnika, zajmowanie przedmiotów, wycenianie ich, przygotowywanie licytacji… Zapewne też liczą się z tym, że może być tak, jak Pani pisze to znaczy, że nie posiada Pani wartościowych przedmiotów. Jeśli nawet przyjdzie, to istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nic nie zajmie jeśli sprzęty ma Pani używane; w protokole często pisze w takich przypadkach jeden z drugim np. „ruchomości w mieszkaniu dłużnika są używane i nie przedstawiają wartości handlowej a jedynie wartość użytkową”. Nasuwa się też pytanie, czy takie tempo spłat będzie satysfakcjonować komornika który niebawem obie sprawy (po zbiegu egzekucji) będzie prowadził; możliwe że tak a może jednak wybierze się do Pani do domu. Różni komornicy mają różne style pracy, są różnie zmotywowani, różnie obciążeni sprawami. To zależy też od wierzycieli czyli tych banków, czy będą naciskać na wizytę komornika u Pani. Trudno spekulować, czy w bankach gdzie z pewnością mają wiele takich spraw egzekucyjnych ktoś będzie tak monitorował i ponaglał (komornika) w sprawach egzekucyjnych przeciwko Pani.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 37 Ocena średnia: 4.2]

20/01/2015

Skomentuj