Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Obowiązkowe obwieszczenie licytacji nieruchomości w prasie

komentarze 4

Pytanie: Po bezskutecznych działaniach komornika ostatecznie zdecydowałem się na prowadzenie egzekucji z mieszkania dłużnika. Wyłożyć musiałem prawie 3000 złotych na opis i oszacowanie tego mieszkania a jak już zostało oszacowane, to dowiedziałem się, ze jest to mieszanie obciążone hipoteką bankową gdyż dłużnik wziął na zakup tego mieszkania kredyt hipoteczny. Hipoteka jest wysoka i jest jeszcze paru innych wierzycieli więc zwątpiłem w to, ze odzyskam przynajmniej połowę mojej należności. Jakby tego było mało, to komornik chce żebym zapłacił jeszcze prawie 1000 złotych na zamieszczenie w prasie ogłoszeń o licytacji. Czy chociaż tego kosztu mogę uniknąć, nie płacić? W kancelarii komornika usłyszałem, że bez tego licytacji nie będzie ale ja im nie ufam, prosiłbym Pana o ocenę prawną sytuacji.

Niestety, obwieszczenie licytacji w prasie jest nieuniknione, to znaczy jest to warunek przeprowadzenia licytacji. Zgodnie bowiem z art. 955. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego na co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji należy ją obwieścić w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Można jedynie dywagować, czy nie dałoby się wybrać tańsze ogłoszenie, w innym dzienniku. „Poczytny” bowiem to pojęcie względne. Może Pan też ewentualnie sprawdzić, czy komornik nie chce aby zamieścić obwieszczenia w niejednym dzienniku i jeśli tak, to zaprotestować powołując się na wyżej wskazany przepis i żądając zamieszczenia obwieszczenia tylko w jednym dzienniku. Z drugiej zaś strony, teoretycznie im więcej ogłoszeń, tym wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się większej liczby licytantów. Lepiej jednak moim zdaniem przeznaczyć część środków na zakup bazy adresów e-mail lokalnych firm i do tychże firm rozesłać obwieszczenie o licytacji.

Jeżeli mieszkanie zostanie zlicytowane, to poniesione przez Pana koszty z tytułu opisu i oszacowania nieruchomości oraz ogłoszeń prasowych będą korzystać z bezwzględnego pierwszeństwa w zaspokajaniu, nawet przed należnością banku hipotecznie zabezpieczoną.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/01/2015

Komentarze do 'Obowiązkowe obwieszczenie licytacji nieruchomości w prasie'

Subscribe to comments with RSS

  1. o hipotece dowiedział się po opisie i oszacowaniu. no prosze jaki zdziwiony 🙂

    ryszard ochódzki

    17 Sty 15 16:51

  2. Wstyd się przyznać, ale jak zaczynałem mą „przygodę” z windykacją, to też bywałem zdziwiony z tego powodu.

    admin

    17 Sty 15 18:06

  3. Oj, to ja też muszę ze wstydem przyznać, ze nie wiedziałem o pierwszeństwie czegokolwiek przed wierzycielem hipotecznym, wpisanym jako pierwszy w KW…

    Mike

    19 Sty 15 13:23

  4. Tak, zaliczki egzekucyjne mają pierwszeństwo ale koszty procesowe – uzyskania tytułu wykonawczego już nie.

    admin

    19 Sty 15 13:43

Skomentuj