Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja zapłaconego wyroku – zajęcie konta bankowego

komentarzy 6

Pytanie: Przegrałem w sądzie firmową sprawę o zapłatę. Od razu po sprawdzeniu, że wyrok jest niekorzystny dla mnie, podliczyłem wszystko: podstawa, odsetki i koszty procesowe i przelewem zapłaciłem wierzycielowi 5 listopada 2014 roku. Łącznie ponad 49 tysięcy złotych. Na pewno zauważył te ode mnie pieniądze wpłynęły na jego konto firmowe, jako tytuł przelewu wpisałem „wyrok” i nr sygnatury sprawy.

O mało szlag mnie więc nie trafił (mam chore serce) jak wczoraj listonosz przyniósł pismo od komornika informujące o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w tej zapłaconej sprawie a drugie pismo w przesyłce to zajęcie mojego konta bankowego, tego z którego zapłaciłem temu naciągaczowi wyrok. Dzwoniłem do komornika ale to już było po godzinie piętnastej i nikt nie odebrał telefonu. Dzwoniłem też do tego naciągacza czyli do byłego wierzyciela żeby go postraszyć i zwymyślać ale też nie odebrał telefonu, nawet jak z zastrzeżonego zadzwoniłem.

Proszę o szybką poradę, co ja mam zrobić? Doczytałem się w internecie, że w takim przypadku należy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne i domagać się w pozwie zawieszenia egzekucji. No dobrze ale zanim to trafi do sądu i zostanie przeczytane i zostanie podjęta decyzja, to pieniądze już dawno będą ściągnięte z mojego konta i komornik przekaże je tej kanalii który te pieniądze może przykładowo zdefraudować, ukryć, cokolwiek i ich już nie odzyskam. Może zamknie firmę, przepisze wszystko na kogoś. Co mam zdobić? Może przesłać komornikowi potwierdzenie przelewu z listopada za ten wyrok, przecież jest tam sygnatura akt wyroku i prosić o nieściąganie mi z konta pieniędzy?

Odpowiedź: Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby szybkie przelanie środków z Pana konta na konto jakiejś zaufanej osoby bądź firmy, aby komornik nie zajął tych środków i otrzymanie ich z powrotem dopiero po zwolnieniu przez komornika Pana konta bankowego.

Albowiem owszem, zgodnie z Art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że dokonał zapłaty. Komornik jednak (jak też napisano w tym ww. przepisie) o wstrzymaniu czynności i o przyczynie jej wstrzymania niezwłocznie zawiadomi wierzyciela i na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

A zatem po prostu, jeżeli po przedstawieniu wierzycielowi przez komornika potwierdzenia przelewu i Pana żądania zaniechania egzekucji z konta bankowego wierzyciel potwierdzi wniosek o prowadzenie egzekucji, to będzie ta egzekucja dalej prowadzona. I wówczas pozostaje Panu tylko właśnie wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego z równoczesnym żądaniem zawieszenia egzekucji. Jeżeli do pozwu załączy Pan potwierdzenie przelewu, to sąd nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że egzekucję należy zawiesić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/01/2015

Komentarze do 'Egzekucja zapłaconego wyroku – zajęcie konta bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. 1. Pismo do komornika, zaznaczyć w nim że zostało złożone powództwo przeciwegzekucyjne. Sąd ma 7 dni. Po 3 dniach od złożenia PP ,iść do Sądu i rozmawiać z przewodniczącym. Powiedzieć że pieniędzy nigdy się nie odzyska i że celowo to zrobił itp itd.

  Pako

  11 Sty 15 15:53

 2. A nie jest czasami tak że komornikowi zależy na tym aby kasę wyegzekwować.? Od takiej kwoty to i jego prowizja spora. A czy ktoś już zapłacił i pózniej odzyska to co on wyegzekwował to już nie jego zmartwienie. Konto zajęte, kasa przelana, prowizja skasowana i git.

  Michał

  11 Sty 15 22:04

 3. Zapewne zależy. Komornik co najwyżej zrobi tak, jak w przepisie stoi i jak były wierzyciel poleci mu egzekwować, to będzie egzekwował.

  admin

  12 Sty 15 05:53

 4. Tylko Wierzyciel zapomnia , ze w takiej sytuacji naraża się na koszty niecelowo wszczętej egzekucji, komornik w takiej sytuacji wyda postanowienie o kosztach w wysokości 15% (art 49 par jeżeli się nie myle 4 uoksie) i kosztam obciąży wierzyciela. Na własnej skórze miałe okazje odkręcać prawomocne!! postanowienie o kosztach niecelowo wszczętej egzekucji. Dłużnik kilka dni przed wszczęciem postępowania egz. Sad wydał postanowienie o upadłości konsumenckiej dłużnika. Dłuznik nie poinformował mnie o tym tak pozatym upadłość konsumencka nie jest ogłaszana w monitorze wiec komornik przywalił koszty w wysokości 30 tys zł:) bolało ale jeszcze bardzie bolało komornika jak musiał je oddać. Wniosłem skargę na postanowenie Sad oddalił wniosek z uwagi na termin wniosłem zażalenie i Sąd II instacji przychylił się do mojego wniosku i upomniał SR że taka postanowienie nie może istniec w obrocie prawnym pozatym mimo że nosiło walor prawomocności. Komornikowi zasądził 65zł kosztów.

  BOLO

  12 Sty 15 09:59

 5. Takiego typa obciążenie kosztami niecelowej egzekucji nie będzie obchodzić. On przecież wie, że były dłużnik będzie sądownie dochodził zwrotu bezpodstawnie wyegzekwowanej kwoty, dojdą koszty procesu. Jak typ decyduje się na taki krok, to zapewne ma zamiar ukryć mienie.

  admin

  12 Sty 15 10:35

 6. Właśnie takich ludzi nie lubię najbardziej:) Wydaje im się, ze jak już wygrali sprawę to mogą karać bez konsekwencji prawnych.

  BOLO

  12 Sty 15 11:15

Skomentuj