Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć konto w SKOK”

skomentuj

I oto w tytule (wobec braku twórczej weny; głowa mnie dziś boli) kolejne zapytanie wypatrzone przeze mnie w statystykach odwiedzin tego bloga. Tak, komornik może zająć konto w SKOK natomiast poprzez system OGNIVO takowego konta nie namierzy gdyż żaden SKOK nie uczestniczy w tym systemie. Wszystkich SKOK-ów jest około pięćdziesięciu i znalezienie – zajęcie konta musiałoby się odbywać „na piechotę” czyli poprzez wysyłkę pocztą poleconą polecenia zajęcia. No, chyba że konto takowe tzn. w SKOK namierzy komornik np. na fakturze sprzedaży albo np. w urzędzie skarbowym jako podane do np. przelewu zwrotu podatku VAT albo nadpłaty podatku. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych też może zostać namierzone takie konto.

Czy konta w SKOK cieszą się dużą popularnością u dłużników i czy znaczny odsetek wierzycieli egzekwujących wnioskuje o odnośne, zasygnalizowane wyżej sprawdzanie i czy pamiętają także o tych mniej znanych SKOK-ach, tego nie wiem. Praktycznie konto w SKOK zbytnio nie różni się od konta w banku. Na koncie w SKOK też przysługuje kwota wolna od zajęcia wynosząca trzykrotność średniej pensji krajowej.

SKOK-i działają w oparciu o Ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-rozliczeniowych (a nie w oparciu o Ustawę prawo bankowe) ale w owej Ustawie o SKOK-ach jest art. 28 który stanowi, że oszczędności członka kasy złożone w kasie, niezależnie od ilości dowodów na złożone oszczędności, zapisuje się na imiennym rachunku członka kasy i są one wolne od zajęcia na podstawie tytułu wykonawczego sądowego i administracyjnego do wysokości równej trzykrotnemu przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Przy okazji, znalazłem też niedawno w statystykach odwiedzin bloga zapytanie o to, co zrobić gdy wykorzystało się na koncie bankowym kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Otóż spotkałem się kiedyś z opinią wedle której kwota wolna od zajęcia na rachunku w SKOK przysługuje nawet jeśli w tym samym postępowaniu egzekucyjnym dłużnik już wykorzystał kwotę wolną od zajęcia na koncie bankowym. Hm, no sam nie wiem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 45 Ocena średnia: 4.3]

10/01/2015

Skomentuj