Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

komentarzy 19

Pytanie: Mam trochę długów. Dwie egzekucje komornicze umorzone jako bezskuteczne, dwie w trakcie. Dojdą jeszcze chyba dwie sprawy. Mam pomysły na działalność gospodarczą. Nie wiem tylko czy z powodu tych moich długów a przede wszystkim z powodu egzekucji komorniczych nie założono mi jakiejś blokady która wyskoczy urzędnikom gdy będę rejestrował firmę odmówią zarejestrowanie mojej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Długi i komornicze postępowania egzekucyjne (w tym te umorzone jako bezskutecznie) nie stanowią formalnej przeszkody na drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Co najwyżej długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą być przyczyną orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej ale to nie jest tak po prostu, że jakoś przedsiębiorca ma dług i z tego powodu mogą mu zamknąć firmę. Nie będę tu rozpisywał się możliwych powodach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie o to Pan pyta; tylko zasygnalizowałem.

Jak więc już wyżej napisałem, długi nie przeszkodzą Panu w założeniu firmy natomiast proponowałbym rozważyć, czy aby nie utrudnią Panu skutecznie prowadzenia firmy. Mam tu na myśli przede wszystkim egzekucje komornicze. Sporo tu może zależeć od rodzaju, charakteru Pana przyszłej działalności jako przedsiębiorcy. Przykładowo, jeśli zająłby się Pan na przykład handlem obwoźnym sprzedając głównie za gotówkę, to jest generalnie mniej prawdopodobne to, że komornik ściągnie od Pana środki pieniężne i inne składniki mienia niż gdyby Pan na przykład prowadził hurtownię albo sklep internetowy i otrzymywał głównie płatności przelewem. Mam tu w szczególności utrudnienia związane z zajęciem konta firmowego (a propos, dobre oferty bankowych kont firmowych są tutaj). Na przykład towar też może komornik zająć ale ten problem da się obejść zawierając z dostawcą odpowiednią umowę stanowiącą (na przykład) że towar jest jest własnością dostawcy (a mimo tego, może Pan ten towar sprzedawać). Takie przedmioty jak wyposażenie biura, pojazdy, maszyny itd. też nie muszą być Pana własnością.

W mojej pracy windykatora miałem w ciągu całej „kariery” mnóstwo spraw, w których egzekucje komornicze były bezskuteczne a dłużnicy dalej prowadzili sobie firmy.

07/01/2015

kategoria: komornik

Komentarze do 'Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

 1. paradoksalnie – im wiekszy dlug ciazy tym latwiej inna dzialalnosc prowadzic. spolka ltd offshore, powiernicze udzialy itp. nawet nie trzeba na czarno nic kombinowac

  ryszard ochódzki

  8 Sty 15 21:29

 2. Witam mam zajęcie komornicze i licytacje mieszkania chciałbym dalej żyć i spłacać resztę zadluzenia a otrzymałem propozycje pracy tyle że muszę założyć własną działalność oraz zakupić samochód typu bus. Pytanie moje to czy wogole otrzymam leasing na auto dla firmy i jak wygląda sprawa gdy będą mi płacić za wykonywane zlecenia czy komornik mi zajmie czy lepiej z nim pogadać i dogadać się co do spłaty i nic mi wtedy nie zrobi

  Filip

  12 Lis 15 17:50

 3. Co do leasingu, to ponoć są też oferty dla nowych firm może Pan sprawdzi (zostawić dane – oddzwonią) tutaj

  Jak chodzi natomiast o komornika, to formalnie zależy wszystko od wierzyciela i to z nim trzeba by się dogadywać. Jeżeli kontrahent będzie jeden czyli rozumiem że ten pracodawca, to niedobrze przy egzekucji komorniczej. Nawet jak konta będzie Pan zmieniał, to nic nie da, bo komornik zajmie wierzytelność wprost u tego pracodawcy. A ponieważ będzie Pan działał jako przedsiębiorca a nie pracowni, to nie przysługuje panu kwota wolna od zajęcia która miałby Pan będąc na umowę o pracę.

  admin

  12 Lis 15 18:39

 4. Witam, mam długi dość spore, które przejęła już firma windykacyjna. Ciągle dzwonią i każą mi się dowiadywać ile komornik im przeleje pieniędzy. Ale nie o tym chcę pisać. Chcę otworzyć działalność usługi kosmetyczne. Chcę to zadłużenie spłacić ale tak abym mogła żyć z dziećmi, a wiem że mogą zabrać wszystko przede wszystkim narzędzia pracy. Jak prowadzić działalność i móc żyć, by swobodnie spłacać i mieć spokój psychiczny, że Orzysz i zabiorą.

  Beba

  18 Gru 16 20:55

 5. No to musisz tak zrobić, żeby narzędzia nie były Twoją własnością. Pewnie masz jakichś zaufanych znajomych? Niech kupią te narzędzia jako ich własność a Ty je od nich formalnie wydzierżawisz czy tam pożyczysz i komornik nie ruszy ich. Tylko żeby były kwity, że to ich a nie Twoje. Pamiętam też licytacje sprzętu kosmetycznego w mojej jako wierzyciela sprawie – nic nie zostało sprzedane, chętnych nie było (ale nie ryzykuj, nie miej na siebie). Pieniądze od klientów od razy chować na wypadek gdyby komornik nalot zrobił (wątpię) a jak zapyta gdzie pieniądze, to „wydałam na jedzenie” albo „nie było dziś klientów”.

  Jak to „każą mi się dowiadywać ile komornik przeleje im pieniędzy”? Straszą Cię, że coś Ci / dzieciom zrobią albo czymś innym?

  admin

  18 Gru 16 22:04

 6. Firma, która wykupiła dług wydawania do mnie i pyta się jak sobie spłatę wyobrażam nadmienię że jest tego prawie 50tys (20 tys spłaciłam ale zajęło mi to 6 lat) Mówią że mam dzwonić do komornika i dowiedzieć się kiedy i ile oni pieniędzy dostaną. Dzwonią około 6 razy dziennie czasem częściej i tak od 2 miesięcy. Nie odbieram już, bo nie mam o czym z nimi gadać.Trzy lata temu chciałam rozpocząć działalność napisałam pismo ze będę wysyłać po 500zl miesięcznie a w miarę rozwoju firmy więcej, ale mieli mi zostawić w spokoju konto bankowe. Odpisali że jak najbardziej zadowala ich spłata po czym po tygodniu wzięli z konta 10 tys. To były jedyne pieniądze na otwarcie działalności i zakup towaru. Dowiadywałam się że to firma windykacyjna, która hańbi się nekaniem i wysyłaniem KARKÓW do domu.Mieszkam sama z dziećmi i jak pomyślę że mieli by przyjść to jestem przerażona.

  Beba

  19 Gru 16 12:41

 7. Rozmowy nagrywać i byle groźba, to na policję zgłaszać. A jak przyjdą karki, nie otwierać. Jak będą wystawać przed domem / blokiem czekając na Ciebie, to zgłosić telefonicznie na policji, że kręcą się jakieś podejrzane typy (nawet nie mów że podejrzewasz że to do ciebie w sprawie windykacji). Policja przyjedzie i ich spisze, to się karkom raczej odechce.

  admin

  19 Gru 16 13:26

 8. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi opiekuńcze w szpitalu Czy w związku z tym komornik może zająć moje wynagrodzenie?

  kes

  1 Lut 17 13:38

 9. Może tzn. jeżeli dowie się, że dany szpital jest twoim kontrahentem, to zajmie wierzytelność – wynagrodzenie. Jeżeli nie przetrzepie Twoich faktur czy innej dokumentacji księgowej, albo historii na rachunku bankowym, to nie musi się o tym dowiedzieć. Pamiętaj jednak ze konto bankowe może Ci zająć.

  admin

  1 Lut 17 15:42

 10. Witam chcialbym otworzyc ponownie firmę budowlana . Miałem wcześniej w latach 2008-2011 zostały długi 2 kredyty provident , raty za nawigację ,ZUS , mały podatek , telefon . Mam pytanie odnośnie umożenia długów związanych z prowadzeniem działaności , czy jest taka możliwość ? Nie mieszkam w Polsce od 7 lat i nawet nie wiem co z tym wszystkim sie dzieje .
  Lepiej zostać na obczyźnie czy jest możliwość jakiegoś sensownego rozwiązania problemu .

  Tomasz

  17 Lut 17 17:28

 11. Umorzyć może wierzyciel, wątpię aby umorzył jeden z drugim. Ewentualnie może już te długi przedawnione ale to trzeba by wiedzieć, czy są tytuły wykonawcze w tych sprawach.

  admin

  17 Lut 17 18:14

 12. No ale jeśli nie mieli żadnego kontaktu ze mną to jak mogą wydać tytuł wykonawczy ??

  Tomasz

  17 Lut 17 20:04

 13. A jeżeli sa to nic nie da rady zrobić ??

  Tomasz

  17 Lut 17 20:05

 14. Może sąd wysyłał pisma na Twój polski adres i powracały po dwukrotnym awizowaniu co wystarczy do tego aby nakaz zapłaty uprawomocnił się, podobnie z jak chodzi o ZUS.

  Jak napisałem, wątpię aby umorzyli Ci długi. Nasuwa się jednak pytanie czy przypomną sobie o Tobie i ponownie będą próbować egzekwować. Może nie a może tak.

  admin

  17 Lut 17 20:10

 15. Czyli jeśli nie odebrałem awizo tzn ze wszystko zaakceptowałem ?? Byłem wymeldowany od 2010 do 2011 w pl . Można sie jakoś dowiedzieć czy dalej bedą egzekwować zapłatę ?? Wiem ze dalej jestem. W krd

  Tomasz

  17 Lut 17 20:38

 16. Tak. Możesz co najwyżej wnieść o przywrócenie całej procedury powołując się na nieobecność ale po co … i tak ponownie zasądzą.

  Jak się dowiedzieć – zapytać? Bez sensu, tylko przypomnisz im się w ten sposób.

  admin

  17 Lut 17 20:54

 17. To co zrobić w takiej sytuacji ?? Samego długu jest około 15 tys ale odsetek pewnie 3 razy więcej . Spłacać , próbować z prawnikiem , czy poprostu nie wracać ?

  Tomasz

  17 Lut 17 21:25

 18. Ja zaryzykowałbym wróciłbym i siedział cicho tzn. firmę założył jeśli taki masz plan i na tym Ci zależy w Polsce. Tylko że prowadząc firmę musisz płacić ZUS i wtedy się tam o Tobie dowiedzą.

  admin

  17 Lut 17 21:43

 19. No właśnie taki mam zamiar tylko kwestia czy nie lepiej sie samemu zgłosić i pójść na układ z komornikiem ?

  Tomasz

  17 Lut 17 21:59

Skomentuj