Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

komentarzy 55

Pytanie: Mam trochę długów. Dwie egzekucje komornicze umorzone jako bezskuteczne, dwie w trakcie. Dojdą jeszcze chyba dwie sprawy. Mam pomysły na działalność gospodarczą. Nie wiem tylko czy z powodu tych moich długów a przede wszystkim z powodu egzekucji komorniczych nie założono mi jakiejś blokady która wyskoczy urzędnikom gdy będę rejestrował firmę odmówią zarejestrowanie mojej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Długi i komornicze postępowania egzekucyjne (w tym te umorzone jako bezskutecznie) nie stanowią formalnej przeszkody na drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Co najwyżej długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą być przyczyną orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej ale to nie jest tak po prostu, że jakoś przedsiębiorca ma dług i z tego powodu mogą mu zamknąć firmę. Nie będę tu rozpisywał się możliwych powodach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie o to Pan pyta; tylko zasygnalizowałem.

Jak więc już wyżej napisałem, długi nie przeszkodzą Panu w założeniu firmy natomiast proponowałbym rozważyć, czy aby nie utrudnią Panu skutecznie prowadzenia firmy. Mam tu na myśli przede wszystkim egzekucje komornicze. Sporo tu może zależeć od rodzaju, charakteru Pana przyszłej działalności jako przedsiębiorcy. Przykładowo, jeśli zająłby się Pan na przykład handlem obwoźnym sprzedając głównie za gotówkę, to jest generalnie mniej prawdopodobne to, że komornik ściągnie od Pana środki pieniężne i inne składniki mienia niż gdyby Pan na przykład prowadził hurtownię albo sklep internetowy i otrzymywał głównie płatności przelewem. Mam tu na myśli w szczególności utrudnienia związane z zajęciem konta firmowego (a propos, dobre oferty bankowych kont firmowych są tutaj).

Do prowadzenia rozliczeń firmowych można też jednak używać konta osobistego na którym wszak co miesiąc przysługuje dłużnikowi kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ponadto, jeżeli komornik już wysłał zapytania do OGNIVO w sprawie kont bankowych dłużnika (i zajął jakieś jego konto bankowe), to raczej nie ponowi zapytań w tym postępowaniu egzekucyjnym. Można zatem otworzyć nowe konto bankowe bez większego ryzyka iż zostanie zajęte w tym postępowaniu egzekucyjnym; polecam dobre oferty takich kont tutaj.

Towar też może komornik zająć ale ten problem da się obejść zawierając z dostawcą odpowiednią umowę stanowiącą (na przykład) że towar jest jest własnością dostawcy (a mimo tego, może Pan ten towar sprzedawać). Takie przedmioty jak wyposażenie biura, pojazdy, maszyny itd. też nie muszą być Pana własnością.

W mojej pracy windykatora miałem w ciągu całej „kariery” mnóstwo spraw, w których egzekucje komornicze były bezskuteczne a dłużnicy dalej prowadzili sobie firmy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 357 Ocena średnia: 4.4]

07/01/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

 1. paradoksalnie – im wiekszy dlug ciazy tym latwiej inna dzialalnosc prowadzic. spolka ltd offshore, powiernicze udzialy itp. nawet nie trzeba na czarno nic kombinowac

  ryszard ochódzki

  8 Sty 15 21:29

 2. Witam mam zajęcie komornicze i licytacje mieszkania chciałbym dalej żyć i spłacać resztę zadluzenia a otrzymałem propozycje pracy tyle że muszę założyć własną działalność oraz zakupić samochód typu bus. Pytanie moje to czy wogole otrzymam leasing na auto dla firmy i jak wygląda sprawa gdy będą mi płacić za wykonywane zlecenia czy komornik mi zajmie czy lepiej z nim pogadać i dogadać się co do spłaty i nic mi wtedy nie zrobi

  Filip

  12 Lis 15 17:50

 3. Co do leasingu, to ponoć są też oferty dla nowych firm może Pan sprawdzi (zostawić dane – oddzwonią) tutaj

  Jak chodzi natomiast o komornika, to formalnie zależy wszystko od wierzyciela i to z nim trzeba by się dogadywać. Jeżeli kontrahent będzie jeden czyli rozumiem że ten pracodawca, to niedobrze przy egzekucji komorniczej. Nawet jak konta będzie Pan zmieniał, to nic nie da, bo komornik zajmie wierzytelność wprost u tego pracodawcy. A ponieważ będzie Pan działał jako przedsiębiorca a nie pracowni, to nie przysługuje panu kwota wolna od zajęcia która miałby Pan będąc na umowę o pracę.

  admin

  12 Lis 15 18:39

 4. Witam, mam długi dość spore, które przejęła już firma windykacyjna. Ciągle dzwonią i każą mi się dowiadywać ile komornik im przeleje pieniędzy. Ale nie o tym chcę pisać. Chcę otworzyć działalność usługi kosmetyczne. Chcę to zadłużenie spłacić ale tak abym mogła żyć z dziećmi, a wiem że mogą zabrać wszystko przede wszystkim narzędzia pracy. Jak prowadzić działalność i móc żyć, by swobodnie spłacać i mieć spokój psychiczny, że Orzysz i zabiorą.

  Beba

  18 Gru 16 20:55

 5. No to musisz tak zrobić, żeby narzędzia nie były Twoją własnością. Pewnie masz jakichś zaufanych znajomych? Niech kupią te narzędzia jako ich własność a Ty je od nich formalnie wydzierżawisz czy tam pożyczysz i komornik nie ruszy ich. Tylko żeby były kwity, że to ich a nie Twoje. Pamiętam też licytacje sprzętu kosmetycznego w mojej jako wierzyciela sprawie – nic nie zostało sprzedane, chętnych nie było (ale nie ryzykuj, nie miej na siebie). Pieniądze od klientów od razy chować na wypadek gdyby komornik nalot zrobił (wątpię) a jak zapyta gdzie pieniądze, to „wydałam na jedzenie” albo „nie było dziś klientów”.

  Jak to „każą mi się dowiadywać ile komornik przeleje im pieniędzy”? Straszą Cię, że coś Ci / dzieciom zrobią albo czymś innym?

  admin

  18 Gru 16 22:04

 6. Firma, która wykupiła dług wydawania do mnie i pyta się jak sobie spłatę wyobrażam nadmienię że jest tego prawie 50tys (20 tys spłaciłam ale zajęło mi to 6 lat) Mówią że mam dzwonić do komornika i dowiedzieć się kiedy i ile oni pieniędzy dostaną. Dzwonią około 6 razy dziennie czasem częściej i tak od 2 miesięcy. Nie odbieram już, bo nie mam o czym z nimi gadać.Trzy lata temu chciałam rozpocząć działalność napisałam pismo ze będę wysyłać po 500zl miesięcznie a w miarę rozwoju firmy więcej, ale mieli mi zostawić w spokoju konto bankowe. Odpisali że jak najbardziej zadowala ich spłata po czym po tygodniu wzięli z konta 10 tys. To były jedyne pieniądze na otwarcie działalności i zakup towaru. Dowiadywałam się że to firma windykacyjna, która hańbi się nekaniem i wysyłaniem KARKÓW do domu.Mieszkam sama z dziećmi i jak pomyślę że mieli by przyjść to jestem przerażona.

  Beba

  19 Gru 16 12:41

 7. Rozmowy nagrywać i byle groźba, to na policję zgłaszać. A jak przyjdą karki, nie otwierać. Jak będą wystawać przed domem / blokiem czekając na Ciebie, to zgłosić telefonicznie na policji, że kręcą się jakieś podejrzane typy (nawet nie mów że podejrzewasz że to do ciebie w sprawie windykacji). Policja przyjedzie i ich spisze, to się karkom raczej odechce.

  admin

  19 Gru 16 13:26

 8. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi opiekuńcze w szpitalu Czy w związku z tym komornik może zająć moje wynagrodzenie?

  kes

  1 Lut 17 13:38

 9. Może tzn. jeżeli dowie się, że dany szpital jest twoim kontrahentem, to zajmie wierzytelność – wynagrodzenie. Jeżeli nie przetrzepie Twoich faktur czy innej dokumentacji księgowej, albo historii na rachunku bankowym, to nie musi się o tym dowiedzieć. Pamiętaj jednak ze konto bankowe może Ci zająć.

  admin

  1 Lut 17 15:42

 10. Witam chcialbym otworzyc ponownie firmę budowlana . Miałem wcześniej w latach 2008-2011 zostały długi 2 kredyty provident , raty za nawigację ,ZUS , mały podatek , telefon . Mam pytanie odnośnie umożenia długów związanych z prowadzeniem działaności , czy jest taka możliwość ? Nie mieszkam w Polsce od 7 lat i nawet nie wiem co z tym wszystkim sie dzieje .
  Lepiej zostać na obczyźnie czy jest możliwość jakiegoś sensownego rozwiązania problemu .

  Tomasz

  17 Lut 17 17:28

 11. Umorzyć może wierzyciel, wątpię aby umorzył jeden z drugim. Ewentualnie może już te długi przedawnione ale to trzeba by wiedzieć, czy są tytuły wykonawcze w tych sprawach.

  admin

  17 Lut 17 18:14

 12. No ale jeśli nie mieli żadnego kontaktu ze mną to jak mogą wydać tytuł wykonawczy ??

  Tomasz

  17 Lut 17 20:04

 13. A jeżeli sa to nic nie da rady zrobić ??

  Tomasz

  17 Lut 17 20:05

 14. Może sąd wysyłał pisma na Twój polski adres i powracały po dwukrotnym awizowaniu co wystarczy do tego aby nakaz zapłaty uprawomocnił się, podobnie z jak chodzi o ZUS.

  Jak napisałem, wątpię aby umorzyli Ci długi. Nasuwa się jednak pytanie czy przypomną sobie o Tobie i ponownie będą próbować egzekwować. Może nie a może tak.

  admin

  17 Lut 17 20:10

 15. Czyli jeśli nie odebrałem awizo tzn ze wszystko zaakceptowałem ?? Byłem wymeldowany od 2010 do 2011 w pl . Można sie jakoś dowiedzieć czy dalej bedą egzekwować zapłatę ?? Wiem ze dalej jestem. W krd

  Tomasz

  17 Lut 17 20:38

 16. Tak. Możesz co najwyżej wnieść o przywrócenie całej procedury powołując się na nieobecność ale po co … i tak ponownie zasądzą.

  Jak się dowiedzieć – zapytać? Bez sensu, tylko przypomnisz im się w ten sposób.

  admin

  17 Lut 17 20:54

 17. To co zrobić w takiej sytuacji ?? Samego długu jest około 15 tys ale odsetek pewnie 3 razy więcej . Spłacać , próbować z prawnikiem , czy poprostu nie wracać ?

  Tomasz

  17 Lut 17 21:25

 18. Ja zaryzykowałbym wróciłbym i siedział cicho tzn. firmę założył jeśli taki masz plan i na tym Ci zależy w Polsce. Tylko że prowadząc firmę musisz płacić ZUS i wtedy się tam o Tobie dowiedzą.

  admin

  17 Lut 17 21:43

 19. No właśnie taki mam zamiar tylko kwestia czy nie lepiej sie samemu zgłosić i pójść na układ z komornikiem ?

  Tomasz

  17 Lut 17 21:59

 20. Witam!
  zamierzam otworzyć gabinet kosmetyczny i w tym celu staram się o dotacje ze środków unijnych. Niestety mam dług względem funduszu alimentacyjnego i komornika na koncie. Moje pytanie to czy komornik może zająć pieniądze unijne na uruchomienie działalności gospodarczej?
  Pozdrawiam

  Zosia

  11 Kwi 17 12:35

 21. Nie może (w Twojej sprawie). Art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c.: Nie podlegają egzekucji środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

  admin

  11 Kwi 17 14:03

 22. Mam długi, od roku jestem matką. Chcę otworzyć działalność gospodarczą – sklep warzywa i owoce później spożywczy. Co zrobić żeby komornik nie zajął towaru wyposażenia? Pawilon stoi na moim terenie. Myślę o JDG i ryczałcie ubezpieczenie mam w KRUS jako członek rodziny rolnika. Właściwie konta firmowego bym nie potrzebowała.

  Maria

  16 Kwi 17 23:58

 23. Co do szybko psujących się towarów spożywczych to nie wiem, czy któryś komornik zajmuje je ale teoretycznie może. Trzeba by załatwić z dostawcami żeby te towary były brane w komis albo żeby pisać na fakturach , że towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu zapłaty za nie przez nabywcę czyli przez Ciebie.

  Co do wyposażenia (lada, waga…) to załatwić tak, żeby były w leasingu albo po prostu wynajęte od kogoś czyli nie Twoje.

  admin

  17 Kwi 17 11:18

 24. No a co w sytuacji kiedy prowadzi się jednoosobową działalność w ramach umowy agencyjnej. Posiadam zaległości wobec ZUS i US. Jak zajmą mi rachunek to jak mam pracować dalej? Jak opłącić mieszkanie i mieć z czego żyć? Jak wygląda dochodzenie egzekucji przy działalności? Jakąś kwotę zostawiają na życie?

  Karolina

  25 Lip 17 22:14

 25. Tu według mnie nie ma znaczenia, że jest to działalność agencyjna. Jesteś przedsiębiorcą i zgodnie z „prawem” kwota wolna na rachunku firmowym Ci nie przysługuje. Ewentualnie spróbuj używać do firmowych rozliczeń rachunku osobistego i możesz nań przekazywać swe zyski, na osobistym będzie Ci przysługiwać kwota wolna od zajęcia.

  admin

  25 Lip 17 23:01

 26. Witam. Pracuję na całym etacie i mam zajęcie komornicze. Praca przesyła moje wynagrodzenie na konto komornika, ale na moimkoncie zostaje mi kwota wolna, którą mogę co miesiąc pobierać. Mam pytanie, chcę założyć działalność gospodarczą – usługi psychologa, bedę przychodzić do mnie osoby i płacić w gabinecie za usługę. Czy komornik będzie mógł przychodzić codziennie i zabierać mi cały zarobek, czy zgłosić jemu, że będę co miesiąc dodatkowo mu wpłacać jakąś kwotę ? (chciałabym uniknąć wstydu przed ludźmi)

  Justyna

  25 Sie 17 09:12

 27. Komornik może zabrać cały utarg ale musiałby za pierwszą wizytą znaleźć u Pani sporo pieniędzy żeby chciało mu się przychodzić ponownie, taka moja opinia… Nie musi też Pani trzymać tych pieniędzy na widoku… jest mnóstwo firm, w tym sklepów nawet które działają mimo komornika.

  Jeżeli wiec przyjdzie raz (o ile będzie mu się chciało) i nic / niewiele znajdzie, to pewnie już nie przyjdzie więcej.

  admin

  25 Sie 17 10:57

 28. A jak jest, gdy dotyczy to indywidualnej praktyki pielęgniarki?

  Iza

  12 Paź 17 23:25

 29. Tutaj chyba jeszcze łatwiej, bo komornik zapewne nie będzie za Panią chodził do pacjentów.

  admin

  13 Paź 17 03:14

 30. A czy mając komornika na rachunku bankowym mam szansę dostać gdzież kredyt na rozkręcenie firmy? Na razie jestem bezrobotny.

  kicha

  13 Paź 17 10:03

 31. W banku – nie. A poza bankiem, to ewentualnie (do 15 tys. zł) tutaj. Słyszałem z dość wiarygodnych źródeł, że bezrobotnym udało się. Wniosek możesz wysłać, to nic nie kosztuje.

  admin

  13 Paź 17 10:22

 32. Faktycznie w formularzu wniosku o tą pożyczkę w polu „dochody” jedną z dopuszczalnych opcji jest „bezrobotny”.

  Eustachy

  13 Paź 17 12:56

 33. Witam mam taki problem chcę otworzyć własną działalność to co mi wiadomo moja mama ma dlugi za mieszkanie dostala eksmisje w momencie kiedy jeszcze tam bylam zameldowana ale nie mieszkalam. Problem polega na tym ze komornik nie moze sciagnac dlugu od mojej mamy wiec znalazl mnie. wyslal mi pismo z 3 lata temu o uregulowaniu dlugu. w dniu dzisiejszym jest (cicho). jakie on ma prawa jezeli za jakis czas sie dowie ze mam dzialalnosc

  san

  13 Paź 17 16:36

 34. To na pewno był komornik a nie sam wierzyciel albo firma windykacyjna? Jeżeli komornik to musi mieć od wierzyciela tytuł wykonawczy przeciwko Pani, czyli musiała być sprawa w sądzie. Jeżeli otworzy pani jednoosobową działalność gospodarczą, to komornik może prowadzić egzekucję z majątku prywatnego i firmowego (firmowy majątek też jest w tym wypadku Pani prywatnym majątkiem).

  admin

  13 Paź 17 17:03

 35. Chcę założyć działalność gospodarczą, będzie polegała na usługach, z dojazdem do klienta. Czy jeśli sprzęt do pracy, jak też samochód będzie na matkę czy komornik może to zająć?

  driver

  10 Lis 17 22:28

 36. Zając może skoro będzie w Twoim władaniu ale wtedy Ty informujesz komornika że to jest mamy a mama wzywa wierzyciela do zwolnienia a jak nie zwolni to do sądu i wierzyciel musi zwolnić wyrokiem sądu.

  admin

  11 Lis 17 07:43

 37. Ale czy będę mógł z tego korzystać jeśli to zajmie? Bo nie mógłbym sobie pozwolić na przestój w pracy.

  driver

  11 Lis 17 13:48

 38. Acha i czy dane mamy w dowodzie rejestracyjnym jak też dowód zakupu maszyn na Jej nazwisko wystarczy czy można jakieś pismo odpowiednio wcześniej przygotować? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  driver

  11 Lis 17 13:56

 39. witam mam problem… czytam czytam i brak konkretnej odp. mam zalegle kredyty z przed 2-3 lat komornik. windykatorzy itd itp. lecz obecnie pracuje na najniższej krajowej wiec mam spokoj ale szykuje sie na wyjazd zagranicę gdzie muszę zalozyc własną dzialalnosc w Polsce. czy i jak lub tez co moze komornik i jak moge sie przed nim ustrzec. Zajmie pieniadze pomimo jak bede wystawial faktury czy musze brac tylko gotowke badz inne porady

  kpzms kris

  14 Lis 17 20:27

 40. Jeżeli będziesz miał pieniądze na koncie w polskim banku no to je zajmie.

  admin

  14 Lis 17 20:35

 41. Witam chce otworzyc dzialalnosc i pracowac jako podwykonawca tzn wystawiam co miesiac fakture innej firmie a oni placa mi to co na fakturze . Pieniadze moge otrzymac do reki lub na konto ktora opcja jest taka by komornik nie mogl mi zabrac wszystkiego z tego co sie rozliczam oczywiscie bede chcial spokojnie go splacac ale sam nie zeby on mi zabral wszystko naraz. Pozdrawiam

  Nelson

  7 Gru 17 15:07

 42. Oczywiście zapłata do ręki bezpieczniejsza. Gorzej jak się dowie, że ta firma ma ci zapłacić to wtedy może do nich wysłać zajęcie wierzytelności nakazując aby zapłacili komornikowi a nie Tobie. Może się tego dowiedzieć dobrawszy się do faktur Twoich w których będą już poprzednie wystawione tej firmie.

  admin

  7 Gru 17 15:54

 43. mam wystawiony nakaz zapłaty. Dług był osobisty i nie miał nic wspolnego z działalnością. Komornik wyslał do wszystkich moich kontrahentów pismo iż wszelkie wierzytelności maja przelewać na jego konto. Miał do tego prawo skoro dług nie ma nic wspolnego z prowadzona działalności gospodarczą? teraz wszyscy do mnie wydzwaniają z pretensjami ( niektórzy nawet ze to ja ich do sądu podałem)

  marjan

  2 Sty 18 10:46

 44. Jeżeli jest to działalność gospodarcza na Twoje nazwisko czyli jednoosobowa, to miał prawo, mimo że dług nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

  admin

  2 Sty 18 13:28

 45. Witam.Czy starajac sie o dotacje z funduszu na rozpoczecie dzialalnosci musze podac swoje konto(mam zajecie komornicze) z tytulu alimentow?
  Czy komornik moze mi zabrac pieniadze z dotacji ? Pozdrawiam

  Damian

  30 Sty 18 09:47

 46. Komornik nie ma prawa zabrać pieniędzy z dotacji ale bezpieczniej mieć je na koncie które nie jest przez niego zajęte, bo może je zgarnąć tłumacząc się, że nie wiedział, że pochodzą one z dotacji. Można go uprzedzić, że taka kwota wpłynie i że to jest z dotacji (udokumentować).

  Nie wiem, czy przeleją dotację na konto osoby trzeciej wskazanej przez Pana, jeżeli Pan ich o tym poinformuje. Jeżeli jednak nie poinformuje ich Pan o tym, że to jest konto osoby trzeciej, to myślę że przeleją bo nie będą o tym wiedzieli. Bank przyjmie przelew (są robione automatycznie) nawet gdy dane beneficjenta będą inne niż faktyczne dane właściciela konta.

  admin

  30 Sty 18 11:05

 47. Okey,a jesli mam zadłuzenie alimentacyjne(splacam,ale byla mi dosc duzego smrodu narobila-placilem jej bez potwierdzen) to tez nie ma prawa zabrac ?

  Damian

  30 Sty 18 11:24

 48. Nie ma prawa dotacji zabrać nawet w egzekucji alimentów. Art. 831 KPC.

  admin

  30 Sty 18 12:55

 49. Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

  Damian

  30 Sty 18 23:40

 50. Witam prowadzę działalność mam egzekucję komornicza rozpoczynam współprace z nowym kontrahentem i moje pytanie skąd i w jaki sposób komornik może się dowiedzieć o takiej współpracy i jak tego uniknąć? Faktury opłacane gotówka do ręki nie na konto.

  Kierowca

  7 Lut 18 11:33

 51. Może zajrzeć do faktur. Albo od Pana się dowiedzieć jeśli prawdę Pan powie wezwany do wyjawienia majątku.

  admin

  7 Lut 18 12:58

 52. A w jaki sposób dotrze do faktur jeśli prowadzę księgowość internetowa a nie poprzez biuro rachunkowe?

  Kierowca

  7 Lut 18 13:24

 53. No to Pana wezwie do przedłożenia faktur albo i zażąda wglądu do systemu. Z tego co wiem, to niewielu komorników jest tak robi ale wykluczyć tego nie można.

  admin

  7 Lut 18 13:43

 54. witam mam długi komornicze i chciałbym założyć firmę brukarstką jednoosobową. Sprzęt nie stoi na mnie czy komornik może mi zając zarobek jak nie będzie konta i większość zarobku będzie na opłaty a zarobek to najniższa krajowa.

  max

  25 Lut 18 17:07

 55. Musiałby namierzyć Pana klienta i wysłać do niego zajęcie wierzytelności czyli żeby klient nie płacił Panu lecz przekazał zapłatę komornikowi.

  Przedsiębiorcy nie przysługuje zarobek wolny od egzekucji. Jest to niesprawiedliwe ale takie prawo.

  Konto osobiste może Pan założyć i nawet używać go jako firmowego, bo na osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna i jak Pan nie przekroczy jej, to komornik środków nie ruszy. Polecam dobre konta osobiste tutaj.

  admin

  25 Lut 18 17:47

Skomentuj