Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Szkoda wyrządzona umyślnie a komunikacyjne ubezpieczenie OC

komentarze 2

Pytanie: Bardzo nie lubię sąsiada, on mnie też i drzemy przysłowiowe koty. Ostatnio kupił sobie samochód nie nowy ale i tak na pewno bardzo drogi, odpicował go poza tym. Widzę, że ten samochód jest oczkiem w jego głowie. Boję się, że mnie poniesie i przykładowo mijając go za kierownica jadąc moim starym samochodem, uderzę w niego. Gdy policja czy tam ubezpieczyciel stwierdzi, że zrobiłem to celowo, to czy będę musiał za szkodę zapłacić z własnej kieszeni czy mimo tego zrobi to firma w której mam wykupione ubezpieczenie OC?

Odpowiedź: Umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów obejmuje również szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego. Tak stanowi Art. 9 ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. A zatem tak, w opisanej przez Pana sytuacji Pana ubezpieczyciel poniesie koszty naprawienia szkody pojazdu w który Pan celowo „wrąbał”.

Jedna uwaga. Proszę jednak nie za mocno uderzyć (skoro naprawdę nie może Pan się pohamować) w auto sąsiada, żeby nie doznał uszczerbku na zdrowiu (nie wspominając o o utracie życia). Jeżeli bowiem do tego dojdzie, to grozić Panu będzie odpowiedzialność karna. Ja generalnie odradzam taką formę odreagowania czy zemsty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/01/2015

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'Szkoda wyrządzona umyślnie a komunikacyjne ubezpieczenie OC'

Subscribe to comments with RSS

  1. Za szkody umyślne ubezpieczyciel ma regres do sprawcy.

    Lech | blog o wekslach

    5 Sty 15 21:19

  2. A tak, zgodnie z art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Musi wypłacić ale ma regres. Zapewne jednak takiemu pytającemu to zwisa.

    admin

    5 Sty 15 21:34

Skomentuj