Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Parabank na liście ostrzeżeń publicznych KNF

skomentuj

Pytanie: Mam wstępnie przyznana pożyczkę w firmie … ale przez przypadek dowiedziałem się, że Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed tą firma i jest przeciwko niej prowadzone postępowanie prokuratorskie. Z tego co wiem, to ta firma naprawdę udziela pożyczek, nie żądając z góry żadnych wpłat. Na co więc będę narażony gdy podpisze umowę z tą firma i wezmę pożyczkę? Ukryte koszty, ewentualnie niebezpieczna windykacja?

Odpowiedź: Ten parabank znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji nadzoru Finansowego dlatego, że według KNF prowadzi bez zezwolenia działalność bankową a konkretnie przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem. Można to przeczytać na stronie internetowej knf.gov.pl nad listą parabanków przed którymi KNF ostrzega. Prawdopodobnie więc ten parabank przyjmuje wkłady – odpowiednik lokat bankowych po to aby mieć kapitał do udzielania pożyczek. Udzielenie pożyczki wiąże się z ryzykiem nie odzyskania jej a więc wkłady są obciążane ryzykiem. na dodatek parabanki (w przeciwieństwie do banków i SKOK-ów) nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ostrzeżenie KNF skierowane jest zatem do potencjalnych inwestorów noszących się z zamiarem zdeponowania pieniędzy w parabanku.

Jak chodzi natomiast o wzięcie pożyczki w takim parabanku, to jeżeli warunki zapisane w umowie są jasne i nie, jak Pan pisze, parabank nie inkasuje żadnych opłat przed udzieleniem pożyczki, to nie musi ise Pan przejmować ostrzeżeniem KNF.

Ten parabank to firma o zasięgu ogólnopolskim, posiadająca mnóstwo placówek. Nie słyszałem o tym, aby ta firma stosowała bezprawne metody odzyskiwania długów. Wpisanie w wyszukiwarce Google nazwy tej firmy w zestawieniu ze słowem „windykacja” a następnie „groźby” a następnie „bandyci” nie ujawniło żadnych negatywnych informacji w tym zakresie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/01/2015

kategoria parabanki

Skomentuj