Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie roszczenia poręczyciela kredytu

1 komentarz

Pytanie: Ja już kiedyś do Państwa pisałam z prośbą o odpowiedz i ją otrzymałam natomiast mam jeszcze jedno pytanie. Po uregulowaniu długu przez poręczyciela kredytu, ma on prawo przez 3 lata od momentu wpłacenia starać się od odzyskanie pieniędzy i jeżeli po wpłaceniu złoży pozew w sądzie i sąd wyda wyrok po jakim czasie wyrok ten się przedawnia, również po 3 latach?

Odpowiedź: Roszczenia żyranta w stosunku do kredytobiorcy, jeżeli stwierdzone są tytułem wykonawczym (nakazem zapłaty, wyrokiem), przedawniają się po dziesięciu latach. Jest to okres, nazwijmy go, minimalny, te dziesięć lat. Jeżeli bowiem wierzyciel skieruje taki wyrok wraz z wnioskiem egzekucyjnym do komornika i zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, to bieg przedawnienia zostaje przerwany. Zacznie biec ponownie i to od początku dopiero po umorzeniu postępowania egzekucyjnego (z powodu bezskuteczności albo na wniosek wierzyciela); kolejne dziesięć lat. Czyli, taki prawomocny wyrok nigdy nie ulegnie przedawnieniu, jeżeli wierzyciel co jakiś czas złoży do komornika wniosek egzekucyjny. Np. załóżmy że upłynęło już dziewięć lat, przez ten czas postępowanie egzekucyjne nie było wszczynane i zbliża się przedawnienie. Jeżeli wierzyciel złoży wniosek egzekucyjny do komornika wraz z wyrokiem i nastąpi wszczęcie egzekucji, wówczas następuje przerwanie biegu przedawnienia a gdy komornik (po umorzeniu postępowania egzekucyjnego) zwróci wierzycielowi wyrok, to ten znów będzie miał dziesięć lat zanim roszczenie z wyroku przedawni się.

Warto wiedzieć też to, że roszczenia banku wobec kredytobiorcy przedawniają się po trzech latach nawet wówczas, gdy stwierdzone są tytułem wykonawczym – bankowym tytułem egzekucyjnym, z klauzulą wykonalności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/01/2015

kategoria żyrant

1 komentarz do 'Przedawnienie roszczenia poręczyciela kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. warto też wiedzieć że odsetki przedawniają się po 3 latach a zatem wniosek do komornika po 9 latach to wystawianie się na kontrę (art 840 kpc)

    ryszard ochódzki

    2 Sty 15 16:59

Skomentuj