Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Powiadomienie poręczyciela przez bank o zaległościach w spłacie kredytu

komentarze 2

Pytanie: Poręczyłem kredyt koledze a niedawno doszły mnie słuchy że on ma spore problemy z brakiem gotówki i są dwie osoby od których pożyczył pieniądze i ich nie spłaca. Od rana próbuję dodzwonić się do tego banku który mieści się w Krakowie po to, żeby się dowiedzieć po prostu czy nie zanosi się na to, że ten kredyt ja będę musiał spłacać ale chyba przedłużyli sobie w tym banku wolne do końca roku, bo nikt się nie zgłasza. I teraz załóżmy, że ten powiedzmy jeszcze że kolega nie spłaca kredytu już dawno i bank nalicza jakieś karne odsetki za zwłokę. Czy w takiej sytuacji może bank obciążyć mnie też takimi odsetkami?

Odpowiedź: Zgodnie z Art. 76a. Prawa bankowego jeżeli kredytobiorca zaczyna opóźniać się ze spłatą kredytu, to bank ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym fakcie poręczyciela. Forma powiadomienia powinna być określona w umowie, zapewne powiadomienie jest dokonywane pocztą poleconą. W związku z powyższym, pan nie musi wydzwaniać do banku ani w inny sposób pytać o to, czy kolega – kredytobiorca aby nie zalega ze spłatą kredytu. Jeżeli zalega a bank zaniedbał obowiązku powiadomienia Pana o tym, to nie może Pana obciążyć karnymi odsetkami ani innymi kosztami które doszły z racji zalegania ze spłatą za ten okres czasu – do momentu powiadomienia Pana o tym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

31/12/2014

kategoria: żyrant

Komentarze do 'Powiadomienie poręczyciela przez bank o zaległościach w spłacie kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kredytobiorca wcale nie spłaca kredytu a ja i jeszcze jedna osoba jesteśmy jego poręczycielami. Na początku miesiąca otrzymałam od komornika pismo o wszczęciu egzekucji z mojego wynagrodzenia oraz zajęcie zwrotu podatku w urzędzie skarbowym. Dowiedziałam się od kredytobiorcy że on nie ma egzekucji komorniczej a to chyba dlatego że już od dawna nie pracuje (pracuje na czarno i dobrze się ma). Co ciekawsze jednak, to że osoba która jest drugim oprócz mnie poręczycielem, też nie ma egzekucji komorniczej, bo też nie pracuje. Sytuacja jest wiec taka, że tylko przeciwko mnie komornik prowadzi egzekucję komorniczą. Czy jest to zgodne z przepisami? ja dobrze wiem, że i kredytobiorca i ten drugi poręczyciel pieniądze mają, mają samochody i mieszkania. ja nawet nie mam jeszcze własnego mieszkania. Co Państwo mi radzą?

    Magdalena

    17 Lis 16 15:47

  2. Niestety, bank ma prawo wybrać do egzekucji tylko Panią. Egzekucja z wynagrodzenia (jeśli jest stosunkowo wysokie) oraz z nadpłaty podatku często przebiega szybciej i sprawniej niż egzekucja z innych składników majątku. Nie wiemy też, czy kredytobiorca i drugi poręczyciel są właścicielami samochodów którymi poruszają się, często też nie udaje się zlicytować pojazdu z braku kupców. Co do mieszkań, to mogą stanowić wspólność majątkowa – małżeńską co uniemożliwia egzekucję jeśli drugi współmałżonek nie wyraził zgodę na zaciągniecie (poręczenie) kredytu. A egzekucja z wynagrodzenia uzyskiwanego na czarno, jest praktycznie niemożliwa. Kwoty ściągnięte w tej sprawie przez komornik może Pani odzyskiwać: całość od kredytobiorcy a jak chodzi o poręczyciela solidarnego, to połowę.

    admin

    17 Lis 16 16:03

Skomentuj