Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wspólny rachunek bankowy a kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego

skomentuj

Pytanie: Jestem razem z mężem solidarnym dłużnikiem z tytułu pożyczki niebankowej. Kwestią kilu tygodni jest otrzymanie przez firmę pożyczkową prawomocnego wyroku a potem egzekucja komornicza. Mamy z mężem wspólne konto w banku. Zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedź czy z racji tego, że konto jest wspólne dla nas obojga, to czy kwota wolna od zajęcia komorniczego jest dwukrotnie wyższa niż na indywidualnym koncie osobistym?

Odpowiedź: Niestety, ale nie. Art. 54 ust. 2 Prawa bankowego stanowi bowiem, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku. Owa kwota wolna określona w ust. 1 Art. 54, to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Jeżeli chcą Państwo mieć oboje w sumie wyższą kwotę wolną od zajęcia, to sugeruję aby każde z Państwa otworzyło indywidualne konto osobiste (polecam dobre konta tutaj) i przelać na te konta pieniądze znajdujące się na koncie wspólnym. Pani na koncie osobistym będzie przysługiwać kwota wolna w wysokości trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i mężowi na jego koncie takaż sama.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.6]

28/12/2014

Skomentuj