Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt pod już obciążoną nieruchomość

skomentuj

Pytanie: Zdecydowałam się napisać, bo mam duży problem. Wpadłam w pułapkę kredytową, ale wówczas nie miałam innego wyjścia. Oczywiście jestem w BIKu. Te kredyty pomogły mi otworzyć z córką Klub … dla dzieci w wieku żłobkowym. Początki były trudne, bo jesteśmy jednostką prywatną i bez żadnych dofinansowań, ale w chwili obecnej mamy komplet dzieci. Niespłacane jednak pożyczki i niechlubna obecność w Biku nie pozwalają mi na konsolidowanie i spłatę zbyt wysokich obciążeń. I zrobiło się błędne koło.

Nasz Klub prosperuje bardzo dobrze, marzy mi się poszerzenie tej działalności, zmiana formy działalności  i żeby wreszcie mieć z tego jakiś zysk, a nie tylko martwienie się na co wystarczy. Mamy dom o powierzchni mieszkalnej 452 m2 na działce 1050m 2, w obecnych czasach wart ok. 1.500.000 zł, ale niestety nie mogę znaleźć kupca, bo albo dom za duży, albo za drogi. Dom jest kompletnie wykończony i może po niewielkich przeróbkach stanowić 4 oddzielne mieszkania.

Nie wiem, co możecie mi zaproponować w tej sytuacji, ale bardzo proszę o pomoc. Na hipotece są wpisy na ok.600.000 tys. zł. Kredyty hipoteczne są dwa jeden kredyt mój, a drugi córki. W obu przypadkach mamy podpisane ugody, które są realizowane. Nie mogę otrzymać w żadnym banku kolejnego kredytu, bo nikt nie chce się wpisać jako drugi na hipotece, a ja chciałabym skonsolidować pozostałe zadłużenia. Szukałam pożyczek pozabankowych, ale przy moim szczęściu trafiałam na samych oszustów.

Może jest jakiś sposób, żebym mogła uporządkować sprawy finansowe i spokojnie spłacać mniejsze raty.

Odpowiedź: Skoro kredyt bankowy odpada (niekoniecznie dlatego, że na nieruchomości już jest hipoteka ale z powodu wpisów w BIK), to sugerowałbym rozważyć zaoferowanie sprzedaży domu (mieszkań) po cenie na tyle zaniżonej aby była ewidentnie atrakcyjna. W przeciwnym wypadku pozostaje bowiem jakaś pozabankowa pożyczka z oprocentowaniem rzeczywistym tak wysokim, że jej koszty może będą nie niższe od straty wynikłej ze sprzedaży domu (mieszkań) po zaniżonej cenie. Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazy w rodzaju „pożyczka bez BIK druga hipoteka”, pożyczka bez BIK pod obciążoną nieruchomość” itp. zapewne napotka Pani niemało ofert z których od razu proponowałbym odrzucić te, w których pożyczkodawca żąda jakichkolwiek opłat przed udzieleniem pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/12/2014

Skomentuj