Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik grozi policją wierzycielowi jeśli ten zaangażuje firmę windykacyjną

komentarze 3

Pytanie: Klient od prawie roku jest mi winien ponad 30 tysięcy złotych za wykonana usługę. Moja cierpliwość kończy się, mam kłopoty finansowe przez takich jak on i zapowiedziałem mu, że zlecę windykację tej należności do firmy windykacyjnej. Wówczas on zagroził mi że kontaktował się ze swoim adwokatem i jeśli naślę na niego firmę windykacyjną to on zgłosi to na Policję. Mam zamiar zlecić windykacje, ale chcę być pewnym czy firmy windykacyjne działają legalnie i czy nie będę miał kłopotów z powodu Waszych działań windykacyjnych.

Odpowiedź: Póki co to wydaje się, że to Pana klient popełnił przestępstwo w formie groźby bezprawnej skierowanej pod Pana adresem; w celu zaniechania przez Pana zamiaru zlecenia windykacji – art. 191 par. 2 1 Kodeksu karnego. Działalność wielu firm windykacyjnych podejmujących w ramach windykacji tylko czynności zgodne z prawem, jest w pełni legalna. Kierując do firmy windykacyjnej zlecenie odzyskania długu i podpisując w tym zakresie umowę o windykację, po prostu wyznacza Pan pełnomocnika – udziela firmie windykacyjnej pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w celu ściągnięcia długu. Udzielanie pełnomocnictw jest przecież zgodne z prawem.Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej zezwala na zakładanie firm windykacyjnych, na przyjmowanie zleceń odzyskania długu na podstawie pełnomocnictwa, na prowadzenie windykacji zgodnie z prawem. Firmy windykacyjne są zarejestrowane w urzędach miasta, w KRS. Dlatego zlecenie windykacji długu do takiego podmiotu nie stanowi przestępstwa ani wykroczenia. Przestępstwem jest natomiast jeżeli dłużnik grozi wierzycielowi bezpodstawnym doniesienia do organów ścigania gdy wierzyciel ten zleci windykację. To groźba bezprawna mająca na celu zmuszenie do zaniechania wszczęcia dozwolonego prawnie postępowania windykacyjnego. Nawet jeżeli roszczenie jest przez dłużnika kwestionowane czyli gdy jest sporne, wierzyciel ma prawo skierować je do windykacji oczywiście nie zatajając żadnych informacji. Wówczas jednak firma windykacyjna powinna działać ostrożniej na drodze pozasądowej i gdy negocjacje z dłużnikiem nie doprowadzą do ściągnięcia długu, to należy skierować do sądu pozew o zapłatę i wstrzymać się z dalszą windykacją do czasu wydania przez sąd tytułu wykonawczego jako konsekwencja uwzględnienia powództwa o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

26/12/2014

kategoria zastraszanie

Komentarze do 'Dłużnik grozi policją wierzycielowi jeśli ten zaangażuje firmę windykacyjną'

Subscribe to comments with RSS

 1. jakiś śmieszny koleś jest, zamiast płacić to myśli że trafił na frajera który wystraszy się jakichś historyjek z policją.
  niech idzie, super byłoby gdyby zapakowali go na dołek i spuścili parę gum na dupę za fałszywe zawiadomienia 🙂

  ryszard ochódzki

  26 Gru 14 15:05

 2. Pomieszanie z poplątaniem. Po pierwsze zgłoszenie na policję ma zapewne temperować agresję wierzyciela i nie jest groźbą bezprawną, po drugie paragraf 2 dotyczy wymuszania wierzytelności, a ty tu wyjeżdżasz z sugestią, że wierzytelność tę wymusza… dłużnik.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 08:57

 3. Oczywiście chodzi o art. 191 par. 1 KK a nie o par. 2, to moja omyłka pisarska (wynikła niejako z praktyki windykatora).

  Co do temperowania agresji wierzyciela, to nic o takowej nie jest wzmiankowane wobec czego straszenie, że jak zleci windykację to zgłosi sprawę policji, jest groźbą bezprawną.

  admin

  27 Gru 14 11:24

Skomentuj