Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pozwany zarzuca, że wniosek dowodowy jest spóźniony

skomentuj

Pytanie: Nie mogąc doprosić się o zapłatę faktury wniosłem pozew i otrzymałem nakaz zapłaty ale dłużnik odwołał się. W sprzeciwie jego prawnik napisał między innymi to, że dłużnik maszynę otrzymał niekompletną. Jest to nieprawda i w odpowiedzi na sprzeciw zawnioskowałem o przesłuchanie osoby z firmy kooperującej z moją firmą która była obecna przy odbiorze maszyny przez dłużnika. Osoba ta zgodziła się po prawdzie zeznać, że maszyna była kompletnie wyposażona. A prawnik dłużnika odpisał, że ten wniosek dowodowy jest spóźniony i wnosi do sądu aby nie dopuścić tego wniosku – przesłuchania mojego kooperanta. Nie stać mnie na prawnika, żeby sprawę prowadził za mnie, może doradzi mi Pan, jak mam to skontrować?

Odpowiedź: Proszę odpisać, że wniosek o przesłuchanie świadka oczywiście nie jest spóźniony. Potrzeba zgłoszenia tego wniosku pojawiła się dopiero po otrzymaniu sprzeciwu gdyż dopiero wtedy Pan jako powód poznał zarzuty dłużnika – pozwanego.

A jeżeli pozew o zapłatę złożył Pan w sądzie po 02 maja 2012 roku, to proszę dodatkowo napisać tak: „Ponadto przypominam (pozwanemu), że pozew o zapłatę został wniesiony dnia …(podać datę) a więc po zniesieniu odrębnego postępowania gospodarczego i zniesieniu prekluzji dowodowej (ustawą która weszła w życie 03 maja 2012 r.)”

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/12/2014

Skomentuj