Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie roszczenia z tytułu pożyczki

skomentuj

Pytanie: Dowiedziałam się że pożyczka bankowa przedawnia się po upływie trzech lat. Ja prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i pożyczki udzieliła mi spółka jawna z którą kiedyś współpracowała moja firma. Termin zapłaty minął ponad trzy lata temu. Czy pożyczka ta przedawniła się już? Czy mają Państwo kogoś na miejscu w Ostrołęce. zapłacę.

Odpowiedź: Udzielamy porad wyłącznie online, bezpłatnie. Trzyletni termin przedawnienia dotyczy tylko tych pożyczek których udzielają podmioty prowadzące w tym zakresie działalność gospodarczą. Czyli, rzeczywiście z upływem trzech lat przedawniają się roszczenia tytułu pożyczek udzielanych przez banki jak też przez parabanki. Termin ten biegnie od daty wymagalności pożyczki (raty) czyli od dnia w którym zgodnie z zapisem w umowie pożyczka (rata) winna być spłacona.

Jeżeli jednak pożyczki udzieliła Pani spółka której przedmiotem działalności nie jest udzielanie pożyczek, wówczas bieg przedawnienia wynosi dziesięć lat czyli tyle co w przypadku pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do tego, czy udzielanie pożyczek mieści się w zakresie działalności gospodarczej tej spółki, może to Pani sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto też wiedzieć i o tym, że samo wniesienie do sądu pozwu o zapłatę wstrzymuje bieg przedawnienia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/12/2014

kategoria przedawnienie

Skomentuj