Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczkobiorca solidarny, majątek wspólny, egzekucja pożyczki

komentarze 2

Jednym z błędów jaki popełniają prywatni pożyczkodawcy udzielający pożyczki np. znajomemu małżeństwu, jest spisanie umowy pożyczki tylko z jednym ze współmałżonków. Jeśli drugi współmałżonek nie figuruje w umowie prywatnej pożyczki, to prawdopodobieństwo ewentualnej skutecznej windykacji jest o wiele niższe w porównaniu z sytuacją w której oboje współmałżonkowie figurują jako pożyczkobiorcy. Odpada wówczas możliwość egzekucji z majątku wspólnego czyli np. z nieruchomości – mieszkania którego właścicielami są oboje w ramach wspólności małżeńskiej ustawowej oraz z majątku odrębnego współmałżonka który nie figuruje w umowie pożyczki (czyli np. z jego wynagrodzenia za pracę). Dlatego jeśli taka możliwość zachodzi, należy żądać aby w umowie pożyczki jako pożyczkobiorcy solidarni figurowali oboje współmałżonkowie.

Sytuacje, w których np. mąż nie ma na siebie formalnie nic (jest bankrutem) a żona pokaźny majątek ma, występują w Polsce często, choć małżeństwo udanie tworzy na zewnątrz pozory wypłacalności obojga.

Korekta: Jak słusznie przypomniał mi Lech w poniższym komentarzu, aby móc prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, wystarczy, ze drugi współmałżonek wyrazi na piśmie zgodę na zaciągnięcie pożyczki. Wciąż jednak wówczas nie jest możliwe prowadzenie egzekucji z majątku odrębnego współmałżonka który tylko zgodę na zaciągnięcie pożyczki wyraził a nie jest pożyczkobiorcą solidarnym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/12/2014

kategoria majątek

Komentarze do 'Pożyczkobiorca solidarny, majątek wspólny, egzekucja pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Do egzekucji z majątku wspólnego nie potrzeba, aby drugi małżonek był formalnym dłużnikiem, a jedynie aby wyraził zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania (http://www.remitent.pl/jesli-chca-od-ciebie-na-wekslu-poreczenia-za-malzonka-to-wiedz-ze-cos-sie-dzieje/4305)

    Lech | blog o wekslach

    20 Gru 14 08:58

  2. A tak, oczywiście, wiem tylko zapomniałem zróżnicować.

    admin

    20 Gru 14 09:03

Skomentuj