Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie odsetek od pożyczki w egzekucji komorniczej

skomentuj

Pytanie: Komornik ściąga ze mnie pożyczkę z maksymalnymi odsetkami a więc czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. Pożyczka wzięta w firmie z chwilówkami … w Kłodzku. Nic na razie nie ściągnął bo nie mam dochodów. Odsetki od tej pożyczki są na chwilę obecną prawie takie wysokie jak podstawowa kwota pożyczki. Bardzo proszę o odpowiedź, czy w takiej sytuacji biegnie przedawnienie odsetek? Wiem że niebankowa pożyczka przedawnia się po dziesięciu latach a kiedy przedawniają się odsetki?

Odpowiedź: Roszczenia z tytułu odsetek przedawniają się po trzech latach i termin ten dotyczy także odsetek które narosły po zasądzeniu roszczenia z tytułu pożyczki. Jednak bieg przedawnienia zarówno kapitału pożyczki jak też odsetek od pożyczki w tym także odsetek za zwłokę został w Pana przypadku przerwany ponieważ prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez komornika sądowego. Przedawnienie zacznie płynąć dopiero wówczas gdy komornik umorzy postępowanie egzekucyjne (na wniosek wierzyciela lub z powodu bezskuteczności) i co ważne, będzie płynąć od początku.

Jak chodzi natomiast o roszczenia z tytułu odsetek narosłych przed wydaniem wyroku, to te przedawniają się po dziesięciu latach, czyli tak jak roszczenie z tytułu kapitału – kwoty podstawowej pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

19/12/2014

kategoria odsetki

Skomentuj