Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Za rzeczy pozostawione w lombardzie właściciel lombardu (nie) odpowiada…

skomentuj

Pytanie: Potrzebuję pożyczkę z 1500 złotych i rozważam skorzystanie z usługi któregoś z lombardów znajdujących się w naszym mieście ale nurtuje mnie jedna kwestia prawna. Czy lombard będzie ponosił odpowiedzialność jeśli te moje sprzęty dane w zastaw zostaną skradzione? Pytam dlatego, że kolega opowiadał mi o takim przypadku, że pożyczkobiorca miał problem, bo zastaw skradziono rzekomo podczas włamania a pożyczkę i tak musiał zwrócić.

W przypadku zastawu lombardowego mamy zapewne do czynienia z zastawem zwykłym a nie rejestrowym. Pozwoliłem sobie zacytować niżej część umowy pożyczki lombardowej na którą natrafiłem w internecie (na stronie internetowej lombardu):

Pożyczkodawca nie ponosi odpowiedzialności za towar (przedmiot zastawu) pozostawiony w lombardzie a w przypadku kradzieży z włamaniem do lombardu i zaboru ww. towarów będących zastawem, pożyczkobiorca nie będzie rościł żadnych praw.

W dalszej części umowy której fragment zacytowałem wyżej jest mowa o tym, że pożyczkobiorca może przedmiot zastawu ubezpieczyć ale na własny koszt.

W mojej ocenie taki zacytowany zapis jest bezprawny – nieważny. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 58 kodeksu cywilnego czynność prawna która jest sprzeczna z ustawą albo której celem jest obejście ustawy jest nieważna. Z kolei art. 318 kodeksu cywilnego brzmi:

Zastawnik, któremu rzecz została wydana, powinien czuwać nad jej zachowaniem stosownie do przepisów o przechowaniu za wynagrodzeniem.

A w umowie pożyczki lombardowej której fragment już zacytowałem jest też mowa o pobraniu przez lombard opłaty umownej za wycenę i przechowywanie towaru (która to opłata nota bene stanowi lwią część kosztu pożyczki lombardowej).

Tak na marginesie, to jeśli potrzebuje Pan pożyczki na nie dłużej niż na miesiąc, to polecamy chwilówki których oferty są tutaj; niektóre z nich całkowicie za darmo jeśli jest to czyjaś pierwsza pożyczka w danej firmie pożyczkowej. Bez żadnego zastawu, bez poręczenia, bez wychodzenia z domu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

18/12/2014

kategoria lombardy

Skomentuj