Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podpisane weksle a przyjęcie pożyczki

komentarzy 7

Pytanie: Dzień dobry, chcę skorzystać z Państwa pomocy, proszę o ocenę sytuacji, bo nie wiem czy w ogóle mam jakieś szanse i czy nie szkoda moich pieniędzy. Sprawa wygląda tak – dłużniczka podpisała mi weksle i deklaracje na kwotę 80 000, do tego umowę pożyczki. Nie oddala, twierdzi że nigdy ode mnie pieniędzy nie dostała, ze owszem podpisała weksel, ale nie doszło do pożyczki, bo zrezygnowała i gotówki nie wzięła. Nie mam potwierdzenia że przyjęła gotówkę i weksel(!!!) Ponadto ma męża , a on mi nie podpisywał weksla. Ona nie pracuje, mają tylko majątek wspólny, ona swojego nie ma. Mąż mnie na oczy nie widział i nie potwierdzi weksla. Czy mam jakieś szanse? czy będziemy mogli ściągać z ich wspólnego majątku? Rzecz się dzieje na terenie Radomia. Proszę o szybką odpowiedź.

Odpowiedź: Podpisany weksel (nawet bez deklaracji wekslowej) jest sam w sobie dowodem zaciągnięcia zobowiązania, w tym przypadku z tytułu pożyczki tak więc zarzut dłużniczki jakoby nie otrzymała kwoty pożyczki najprawdopodobniej nie zostałby uwzględniony przez sąd. Oczywiście nie można mieć stuprocentowej pewności, że sąd nie da wiary dłużniczce która jako pozwana będzie zasłaniać się naiwnością i niewiedzą, jednak jak dotąd nie słyszeliśmy o takim przypadku. Najprawdopodobniej zatem uzyska Pani tytuł wykonawczy jednak w sytuacji kiedy dłużniczka nie ma odrębnego majątku ani udokumentowanych dochodów, egzekucje komornicza prawdopodobnie będzie bezskuteczna. W tym przypadku nie wchodzi w grę egzekucja ze wspólnego majątku.

Proponujemy ewentualnie złożyć do prokuratury zawiadomienie o wyłudzeniu pieniędzy wskazując na brak majątku i dochodów dłużniczki która w takiej sytuacji zaciągając pożyczkę  zapewne wiedziała, że pożyczki tej nie zwróci.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/12/2014

kategoria weksel

Komentarze do 'Podpisane weksle a przyjęcie pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Podpisanie weksla in blanco nie jest dowodem istnienia roszczenia z umowy pożyczki. Jeśli rzeczywiście do wręczenia pieniędzy z pożyczki nie doszło (brak na to dowodów), to znaczy że takiego roszczenia nie ma, a wypełnienie weksla odbędzie się wbrew woli wystawcy.

  O dowodzie z weksla „samym w sobie” możemy mówić, jeśli jest to weksel zupełny.

  Lech | blog o wekslach

  16 Gru 14 08:47

 2. Mnie wygląda na to, że jest to weksel zupełny ale nawet jak in blanco, to jak udowodni że wbrew jej woli został wypełniony?

  admin

  16 Gru 14 09:31

 3. Mnie wygląda na to, że jest to weksel zupełny

  Bądźmy szczerzy, mało kto używa weksla zupełnego, a już na pewno nie zawiera do niego umowy (deklaracji) wekslowej 😉

  jak udowodni że wbrew jej woli został wypełniony?

  Zapewne na podstawie tejże deklaracji właśnie – remitent mógł wypełnić weksel na sumę pożyczki, a do udzielenia pożyczki w końcu „nie doszło”.

  Lech | blog o wekslach

  16 Gru 14 09:33

 4. Przy założeniu, że dłużniczka ma w posiadaniu deklarację z podpisem wierzyciela…

  admin

  16 Gru 14 09:40

 5. Oczywiście. Jednak przy tak ogólnych poradach, w dodatku skierowanych do „szerokiego ogółu” lepiej nie rzucać rad, które w 20% przypadkach mogą mogą wciągnąć radzącego się „w kanał” (a jeśli już, to zwracać uwagę na te „disclaimery”). Ktoś chce pogadać jak to może wyglądać w jego konkretnej sprawie – konsultuje się indywidualnie 🙂

  Lech | blog o wekslach

  16 Gru 14 09:46

 6. A zatem chcących pogadać odsyłam do Lecha prowadzącego blog o wekslach.

  admin

  16 Gru 14 09:59

 7. Ciekawy przypadek i rzeczywiście trudno powiedzieć jaki wynik mialaby taka sytuacja. Pozdrawiam.

  KUKE Finance

  16 Gru 14 15:28

Skomentuj