Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Weksel przy pożyczce

komentarze 2

Pytanie: Sąsiad prosi mnie o udzielenie pożyczki 25 tysięcy złotych na rok. Głupio mi odmówić, bo gdy budowałem się tu w Ostrołęce, to bezinteresownie pomógł mi dużo. Jako zabezpieczenie chce sąsiad dać weksel i mówi że w razie problemów otrzymam szybki nakaz zapłaty i odzyskać komorniczo pożyczkę. Można prosić Pana o opinię?

Odpowiedź: Weksel nie jest zabezpieczeniem pożyczki ani żadnej innej wierzytelności a niestety tak jest określany, co naraża na straty wierzycieli bezkrytycznie uznających takie bezmyślne twierdzenie. Sprawa jest prosta – jeżeli dłużnik nie ma żadnego majątku i gdy nie wykazuje dochodów, to komornik nie wyegzekwuje odeń należności. Nie ważne w takim przypadku czy tytuł wykonawczy w oparciu o który komornik prowadzi egzekucję, został wydany na podstawie weksla (w postępowaniu nakazowym) czy nie. Weksel też nie przedstawia sobą wartości takiej jak pieniądz albo obligacja skarbu państwa. Jest to dokument stwierdzający istnienie wierzytelności a wierzytelność ma wartość jeżeli da się ją wyegzekwować. Zabezpieczeniem pożyczki jest zastaw albo hipoteka, które dają dużą pewność odzyskania pożyczki poprzez zlicytowanie zabezpieczenia a weksel nie daje żadnej pewności, bo nie jest zabezpieczenie. Pod tym względem nie daje nic więcej co daje sama umowa pożyczki czyli nic nie daje. Setki a może i tysiące prywatnych pożyczkodawców wprowadzonych w błąd co do funkcji weksla traci kapitał pożyczony osobom od których następnie komornicy nie mogą wyegzekwować należności bo formalnie nic ci dłużnicy nie posiadają, ani majątku ani dochodów. Przewijające się słowo „zabezpieczenie” w odniesieniu do weksla przynosi większe szkody niż pożytek z zastosowania weksli w umowach, tak uważam.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

15/12/2014

kategoria: weksel

Komentarze do 'Weksel przy pożyczce'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jestem osoba prywatna i mam dłużnika który rok temu miał mi zapłacić kwotę 4500 pln tytułem najmu mieszkania.
  Jako zabezpieczenie tej kwoty mam weksel własny in blanco. Czy zajmujecie się takimi sprawami i jakie to są koszty?

  lila

  30 Lip 16 17:55

 2. Tylko że weksel nie jest zabezpieczeniem, o czym już wielokrotnie pisałem na tym blogu. Już nie prowadzę firmy windykacyjnej. na podstawie weksla możesz otrzymać w sądzie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i tego się trzymaj a nie zlecania windykacji, przynajmniej nie na tym etapie. Po ewentualnej bezskutecznej egzekucji komorniczej, to owszem.

  admin

  30 Lip 16 18:27

Skomentuj