Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyższa prowizja za windykację osoby prywatnej

komentarze 3

Pytanie: Dowiedziałem się, że firmy windykacyjne pobierają wyższą prowizję od skutecznej windykacji zleconej przeciwko osobie prywatnej, przy takiej samej kwocie długu windykacja od firmy jest tańsza, dlaczego?

Odpowiedź: Dlatego, że osoby prywatne które nie prowadzą działalności gospodarczej windykuje się zwykle trudniej niż działające firmy, niż przedsiębiorców. Częściej trzeba skierować pozew do sądu, a następnie wniosek egzekucyjny do komornika. To oznacza nasze dodatkowe koszty i nakład pracy bo i w postępowaniu egzekucyjnym zwykle łatwiej odzyskać dług od firmy niż od osoby prywatnej. Gdy prowadzona jest windykacja przeciwko firmie to częściej niż w przypadku osób prywatnych pieniądze udaje się odzyskać już na wstępnym etapie postępowania windykacyjnego, bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową. Jest tak przede wszystkim dlatego, że wobec działającej spółki czy przedsiębiorcy łatwiej prowadzi się windykację bezpośrednią. Można wejść do siedziby firmy, porozmawiać. Dłużnicy będący osobami prywatnymi jak nie chcą, to nie wpuszczą windykatora do domu, a czyhanie na niego na ulicy jest kłopotliwe. Ponadto, w stosunku do firmy można w windykacji przedsądowej zastosować szerszy wachlarz nazwijmy – środków przymusu. Jednak i w postępowaniu egzekucyjnym – komorniczym skuteczność windykacji jest generalnie wyższa w przypadku dłużników będących podmiotami gospodarczymi. Zazwyczaj firmy, przedsiębiorcy posiadają większy majątek i łatwiej go namierzyć, wskazać komornikowi. Często wystarczy skierować do kontrahentów dłużnika zajęcia wierzytelności (a więc jego należności u kontrahentów z tytułu sprzedaży, usług) i dług odzyskany. W przypadku osób prywatnych zwykle takiej możliwości brak. Często też okazuje się, że osoba prywatna nie posiada żadnego majątku, przynajmniej oficjalnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/12/2014

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wyższa prowizja za windykację osoby prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Problem polega na tym,ze jak firma ledwo „zipie” to nawet wierzytelnosci nie znajdziesz,wlasciciela juz dawno nie ma i szukaj wiatru w polu..

  Misiek

  18 Gru 14 00:12

 2. Generalnie jednak szybciej i łatwiej od firmy odzyskać pieniądze niż od osoby prywatnej. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś sporo firm windykacyjnych w ogóle nie przyjmowało do windykacji długów prywatnych osób.

  admin

  18 Gru 14 04:17

 3. Teraz przyjmuja,ale fakt przy osobie prywatnej ograniczsz sie przy egzekucji do pensji/zajecia mieszkania w kredycie…takie moje doswiadczenia.

  Misiek

  18 Gru 14 21:59

Skomentuj