Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Leasing a egzekucja komornicza

skomentuj

Pytanie: Proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy w końcu komornik może czy nie może zlicytować samochód lub maszynę w leasingu. Przeczytałem na pewnym portalu, że nie może a gdzieś indziej opis przypadku zlicytowania. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Odpowiedź: Leasing to taka „sprytna bestia” która nie powiększa majątku przedsiębiorcy i gdy jest on dłużnikiem, to windykacja z przedmiotów leasingu jest niemożliwa. Weźmy pod uwagę np. leasing maszyn, przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu. Jest to zwykle leasing tzw. operacyjny a więc jak wspomniałem wyżej maszyny nie są własnością leasingobiorcy. Bank albo firma leasingowa gdy dowie się (a musi zostać powiadomiona) jako właściciel przedmiotu leasingu o zajęciu tegoż przez komornika, ma prawo wezwać wierzyciela dłużnika – leasingobiorcy, aby ten zawnioskował do komornika o zwolnienie leasingu spod egzekucji. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa trafi do sądu w formie powództwa przeciwegzekucyjnego i sąd nakaże zwolnić leasing spod egzekucji.

Jednak pomimo tego, często leasing bywa zlicytowany gdyż leasingodawca zapomina albo jeszcze nie wie o tym, że od kilku lat obowiązuje jednomiesięczny termin zawity co do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeżeli w ciągu miesiąca od dnia w którym leasingodawca dowiedział się o zajęciu przez komornika leasingu, nie wniesie on powództwa, to złożone choćby o jeden dzień później zostanie z urzędu odrzucone przez sąd. I niewątpliwie opis takiego typu przypadku Pan czytał.

A dobre oferty leasingu mamy tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.4]

14/12/2014

kategoria leasing

Skomentuj