Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Karencja w spłacie kredytu

skomentuj

Kredyt na mieszkanie zaciągamy zwykle na kilkadziesiąt lat. W tym czasie wiele się może wydarzyć i nagle może się okazać, że spłata rat w terminie przekracza nasze możliwości finansowe. Banki wychodzą naprzeciw takim sytuacjom i coraz częściej proponują tak zwane „wakacje kredytowe”.

W języku bankowym oznacza to skorzystanie z karencji w spłacie zadłużenia. To nowa usługa, z której możemy skorzystać w dowolnym momencie, polegająca na zawieszeniu spłacania rat. Nie oznacza to jednak, że kompletnie nic nie będziemy musieli zapłacić do banku. W przypadku, gdy karencja może sięgnąć nawet 36 miesięcy, do zapłaty będziemy mieli tylko ratę odsetkową, oprócz spłacania samego kapitału.

Karencja jest nierzadko prawdziwym wybawieniem w przypadku, gdy kredytobiorca jest w szczególnie trudnej sytuacji finansowej i nie może w terminie spłacać rat zaciągniętego kredytu. Takie zawieszenie obowiązuje zwykle na kilka tygodni i nie musimy podawać przyczyny. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, że będziemy korzystać z karencji, warto się zastanowić, czy faktycznie nam się to opłaci. Karencja jest bowiem dość kosztowną przysługą. Przede wszystkim, wydłuża się okres spłaty kredytu, zwiększa się także jego rata. Bank ma więc w udzielaniu karencji swój interes, bo dzięki temu więcej zarabia na obsłudze kredytu.

W szczególnych przypadkach niektóre banki proponują nawet roczną karencję, ale jest ona obwarowana licznymi warunkami, które nie każdy klient jest w stanie wypełnić. Zawieszenie spłacania kilku kolejnych rat jest możliwe w większości banków wyłącznie po otrzymaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Są banki, które zgodzą się na karencję z zawieszeniem nie tylko samego kapitału, ale także odsetek, zatem do banku nie płacimy zupełnie nic. To jednak spowoduje jeszcze większe podniesienie kosztów kredytu.

Wakacje kredytowe w ofertach niektórych banków są faktycznie wakacjami od płacenia. Co roku możemy zawiesić spłacanie rat na miesiąc, najczęściej na okres wakacji albo świąt, kiedy nasze wydatki są największe, a więc zapłacenie raty do banku jest największym obciążeniem. Nie jest to oczywiście usługa darmowa, bank z pewnością naliczy sobie opłaty za takie udogodnienie. Jeśli jednak faktycznie nasz domowy budżet jest w pewnym okresie tak mocno nadwyrężony, że zapłacenie raty przekracza nasze finansowe możliwości, takie wakacje kredytowe mogą się okazać prawdziwym wybawieniem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/12/2014

kategoria: kredyty hipoteczne

Skomentuj