Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Karencja w spłacie kredytu

skomentuj

Kredyt na mieszkanie zaciągamy zwykle na kilkadziesiąt lat. W tym czasie wiele się może wydarzyć i nagle może się okazać, że spłata rat w terminie przekracza nasze możliwości finansowe. Banki wychodzą naprzeciw takim sytuacjom i coraz częściej proponują tak zwane „wakacje kredytowe”.

W języku bankowym oznacza to skorzystanie z karencji w spłacie zadłużenia. To nowa usługa, z której możemy skorzystać w dowolnym momencie, polegająca na zawieszeniu spłacania rat. Nie oznacza to jednak, że kompletnie nic nie będziemy musieli zapłacić do banku. W przypadku, gdy karencja może sięgnąć nawet 36 miesięcy, do zapłaty będziemy mieli tylko ratę odsetkową, oprócz spłacania samego kapitału.

Karencja jest nierzadko prawdziwym wybawieniem w przypadku, gdy kredytobiorca jest w szczególnie trudnej sytuacji finansowej i nie może w terminie spłacać rat zaciągniętego kredytu. Takie zawieszenie obowiązuje zwykle na kilka tygodni i nie musimy podawać przyczyny. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, że będziemy korzystać z karencji, warto się zastanowić, czy faktycznie nam się to opłaci. Karencja jest bowiem dość kosztowną przysługą. Przede wszystkim, wydłuża się okres spłaty kredytu, zwiększa się także jego rata. Bank ma więc w udzielaniu karencji swój interes, bo dzięki temu więcej zarabia na obsłudze kredytu.

W szczególnych przypadkach niektóre banki proponują nawet roczną karencję, ale jest ona obwarowana licznymi warunkami, które nie każdy klient jest w stanie wypełnić. Zawieszenie spłacania kilku kolejnych rat jest możliwe w większości banków wyłącznie po otrzymaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Są banki, które zgodzą się na karencję z zawieszeniem nie tylko samego kapitału, ale także odsetek, zatem do banku nie płacimy zupełnie nic. To jednak spowoduje jeszcze większe podniesienie kosztów kredytu.

Wakacje kredytowe w ofertach niektórych banków są faktycznie wakacjami od płacenia. Co roku możemy zawiesić spłacanie rat na miesiąc, najczęściej na okres wakacji albo świąt, kiedy nasze wydatki są największe, a więc zapłacenie raty do banku jest największym obciążeniem. Nie jest to oczywiście usługa darmowa, bank z pewnością naliczy sobie opłaty za takie udogodnienie. Jeśli jednak faktycznie nasz domowy budżet jest w pewnym okresie tak mocno nadwyrężony, że zapłacenie raty przekracza nasze finansowe możliwości, takie wakacje kredytowe mogą się okazać prawdziwym wybawieniem.

Na koniec kilka ofert kredytu hipotecznego które proponujemy wziąć pod uwagę; są tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/12/2014

kategoria kredyty hipoteczne

Skomentuj