Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zaświadczenie o spłacie kredytu przez żyranta

skomentuj

Gdy żyrant nazywany też poręczycielem, spłaci kredyt (pożyczkę) za kredytobiorcę, to może domagać się od kredytobiorcy zwrotu sumy spłaconej za niego. Może zlecić windykację roszczenia firmie windykacyjnej lub tez samodzielnie (albo za pośrednictwem prawnika) złożyć w sądzie pozew o zapłatę.

Aby móc skutecznie zlecić windykację bądź wnieść pozew, potrzebuje zaświadczenie od kredytodawcy (z banku, ze SKOKU albo z parabanku) z którego jasno będzie wynikać, spłaty jakiej kwoty dokonał, za kogo i z jakiego tytułu czyli że jako poręczyciel właśnie. Na zaświadczeniu powinien znaleźć się nie tylko adres kredytobiorcy ale i jego nr PESEL którego posiadanie przez żyranta umożliwia mu wniesienie pozwu w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym oraz później, po uzyskaniu sądowego tytułu wykonawczego, ułatwi komornikowi pracę.

Uwaga: nie wystarczy zaświadczenie o spłacie w tym, od komornika też nie gdyż komornik nie wie i nie nanosi na dokumencie informacji o tym, że egzekucja prowadzona była przeciwko żyrantowi danego kredytobiorcy.

Pamiętaj o tym, że Twoje roszczenie jako byłego żyranta przeciwko kredytobiorcy przedawni się po upływie trzech lat jeśli nie wniesiesz wcześniej pozwu do sądu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

11/12/2014

kategoria żyrant

Skomentuj