Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zmarły zadłużony współmałżonek, odrzucenie spadku

komentarzy 6

Jeżeli np. mąż zaciągnął kredyt ale jego żona w umowie kredytowej nie figuruje jako kredytobiorca solidarny ani nie wyraziła pisemnej zgody na zaciągnięcie przez niego kredytu, to tym samym nie ponosi ona odpowiedzialności finansowej za taki dług. Egzekucja kredytu nie może być prowadzona nie tylko z jej odrębnego majątku (np. z wynagrodzenia) ale też z majątku objętego wspólnością małżeńska – ustawową.

Oznacza to praktycznie że wspólne (jej i męża) mieszkanie jest wolne od egzekucji. Jeżeli jednak mąż umrze, wówczas możliwe jest doprowadzenie przez wierzycieli do sytuacji w której udział w mieszkaniu jaki przysługiwałby zmarłemu mężowi, zostanie zlicytowany na poczet zaspokojenia wierzycieli. Ponadto, jeżeli wdowa nabędzie spadek po mężu, wówczas nieograniczenie będzie odpowiadać za jego długi. Dlatego, najlepiej przyjąć spadek tylko z dobrodziejstwem inwentarza (albo odrzucić spadek). Należy pamiętać o tym, aby stosowne oświadczenie złożyć przed upływem sześciu miesięcy od daty śmierci współmałżonka, gdyż po upływie tego okresu takie oświadczenie będzie nieważne. Uwaga – może się zdarzyć, że banki celowo będą powstrzymywać się z wysyłaniem monitów i windykacja kredytu licząc na to, że żyjący współmałżonek o tym kredycie nie wie, i bank „ujawni się” dopiero po sześciu miesiącach od śmierci kredytobiorcy…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

06/12/2014

kategoria spadek

Komentarze do 'Zmarły zadłużony współmałżonek, odrzucenie spadku'

Subscribe to comments with RSS

 1. jestes pewny w kwestii tego udzialu jaki by mu przyslugiwal? wszak to juz masa spadkowa

  ryszard ochódzki

  6 Gru 14 22:26

 2. No, tak prawnicy twierdzą, jak piszę.

  admin

  7 Gru 14 01:40

 3. Sprawa wydaje sie oczywista dot. spadku a wlasciwie jego odrzucenia. Jak wiadomo, nie rzadko pojawia sie problem z dlugami po zmarlym ojcu, mamie etc. Mowimy tutaj wylacznie od spadku ustawowym, zgodnie z KC kazdy z zstepnych ma mozliwosc odrzucenia spadku w okreslonym czasie wskazanym w kodeksie. Pytanie tutaj jakie chce postawic dotyczy pierwszej linii zstepnych czyli np. wspolmalzonka. W jaki sposob mozna zabezpieczyc jego majatek ? Mowimy tutaj o zadluzeniu w ktorym wspolmalzonek nie jest kredytobiorca solidarnym, wiec zastaniczo w samej istocie nie odpowiada za wierzytelnosc.

  Problem z jakim borykam sie to kwetia zabezpieczenia wspolmalzonka, ktory to nie posiadal rozdzielnosci majatkowej. Do wspolmajatku zmarlego taty nalezaly ruchomosci w postaci np. samochodu, ktorego 50% nalezy do mamy. To samo dotyczy nieruchomosci, ktora oficjalnie jednak nie nalezy do zmarlego ojca, nie mniej jednak zamieszkiwal tam oraz malzenstwo dyktuje i zyje samo w sobie innymi prawami.

  Rozumiem, ze zyjacy wspolmalzonek i np. jego majatek jest ustawowo zabezpieczony przed zajeciem w okreslonej czesci (mysle tutaj np. o rachunkach bankowych, przychodow).

  to co ewentualnie wierzyciel moze probowac zajmowac to czesc majatku wspolnego malzenstwa.

  Prosze nie traktowac mojego myslenia jako sposobu na ucieczke wspolmalzonka od odpowiedzialnosci,
  jezeli sytuacja majatkowa wspolmalzonka pozwolila by zaspokoic wierzycieli np. w gotowce, napewno
  zostalo by to zrobione. Nie mniej jednak teraz jest sytuacja troche minusowa.

  Prosze cos ciekawego mi podpowiedziec 🙂

  tt

  22 Lut 17 06:59

 4. Jeżeli współmałżonek przyjmie spadek bez ograniczenia, to odpowiada całym swym majątkiem za wszystkie długi czyli zobowiązania finansowe spadkodawcy. Odpowiada więc majątkiem zarówno tym który był jej osobistym za czasu wspólnoty majątkowej jak i tym odziedziczonym a więc będącym wspólnym majątkiem za życia spadkodawcy jak i odziedziczonym po nim ewentualnym osobistym majątkiem majątkiem spadkodawcy. Przyszłym swoim majątkiem który wypracuje, też spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy. Jak napisałem, odpowiada wówczas za wszystkie długi spadkodawcy w tym np. za dług z tytułu kredytu zaciągniętego przez zmarłego, kredytu o którym spadkobierca nawet nie wiedział.

  W obecnym kształcie prawnym jest natomiast tak, że spadkobierca który nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku ani o przyjęciu bez ograniczenia, to ustawowo przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli ponosi odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wartości odziedziczonego spadku. Dotyczy to wszystkich spadkobierców, w tym współmałżonka.

  admin

  22 Lut 17 10:39

 5. Tak, to wiem. Przyjecie spadku wprost, przyjmujemy go w nieograniczonym zakresie. Obecnie KC zostal zmieniony i brak reakcji zstepnych powoduje przyjecie go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiadamy za wierzytelnosci do okreslonego pozimu swoim majatkiem jak i spadkodawcy.

  Czyli prosze zaprzeczyc / potwierdzic, odrzucenie spadku przez wspolmalzonka co powoduje dla niego samego ? – przyp. nie mowie o dzieciach, wnukach etc., mowie o wspolmalzonku. Jak Panu sie wydaje? Czy wowczas wierzyciel bedzie probowal poszukiwac majatku spadkodawcy, tworzyc inwentarz?

  tt

  22 Lut 17 13:29

 6. Aha, o to Panu chodzi (byłem zmęczony gdy czytałem po raz pierwszy Pana pytanie).

  Odrzucając spadek małżonek odrzuca zarówno majątek osobisty spadkodawcy jak też udział spadkodawcy w majątku wspólnym. Jeżeli nawet inni spadkobiercy też odrzucą spadek, to będzie musiała przyjąć ten spadek gmina – z dobrodziejstwem inwentarza a to będzie oznaczało konieczność spisania inwentarza przez komornika (nie przez wierzyciela) a zatem ustalenia pasywów i aktywów.

  admin

  22 Lut 17 14:10

Skomentuj