Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podbijanie ceny na licytacji nieruchomości

komentarzy 8

Pytanie: Mam pytanie do Pana w związku z tym, co wczoraj widziałam w serialu TP pt. „Klan”. Chodzi mi mianowicie o bezskuteczną licytację komorniczą domu, gdzie nikt z uczestników licytacji nie był zainteresowany licytowaniem i jednej mężczyzna „hiena” wyznał później, że jest to mu na rękę, gdyż na drugiej licytacji cena wywoławcza będzie o jedną trzecią niższa. Czy w takim przypadku warto może podstawić figuranta który podbijałby cenę na korzyść dłużnika, samemu nie mając zamiaru kupić domu?

Odpowiedź: Widziałem ten odcinek tego serialu. Siedziało na licytacji kilka osób i nikt z nich nie licytował. Jeżeli załóżmy była to jedyna licytacja w danym czasie w tym miejscu, to zapewne nikt z tych ludzi nie przyszedłby gdyż cenę wywoławczą komornik podaje w obwieszczeniu. (każdy z licytantów mógł liczyć przed licytacją na to, że będzie jedynym i kupi za cenę wywołania).Do rzeczy jednak. Oczywiście wykonalne jest aby dłużnik podstawił kogoś celem tylko podbijania ceny ale licytant przed przystąpieniem do licytacji musi wpłacić rękojmię (wadium) w wysokości 10% ceny wywoławczej. Jeżeli żaden z pozostałych licytantów nie „da więcej”, to figurant wylicytuje nieruchomość a jeżeli nie zapłaci ceny, to rękojmia mu przepadnie. Jeśli dobrze pamiętam, to cena wywoławcza domu w „Klanie” wynosiła jeden milion sześćset tysięcy złotych. Przepadek stu sześćdziesięciu tysięcy złotych zatem, to niemała strata…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

05/12/2014

Komentarze do 'Podbijanie ceny na licytacji nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tylko szkoda, że to wadium nie przepada na rzecz wierzyciela.

  Lech | blog o wekslach

  5 Gru 14 14:27

 2. malo tego, ci licytanci co sie nie odzywaja tez traca jesli nikt nie licytowal 🙂

  ryszard ochódzki

  5 Gru 14 18:52

 3. A to czemu?

  Lech | blog o wekslach

  5 Gru 14 18:56

 4. hmmm może coś pomieszałem, ale kiedyś chyba tak było że jak nikt nie zaoferował minimum ceny wywołania to uczestnicy tracili wadium

  ryszard ochódzki

  6 Gru 14 00:25

 5. Nie wydaje mi się, aby teraz tak było. Ale nie chce mi się grzebać w przepisach w środku nocy 🙂

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 14 00:38

 6. Aż w nocy szukałem w internecie (efektem czego jest przekreślenie części tekstu we wpisie i dodanie nowego). W KPC bodaj nic nie ma na temat sytuacji w której jest wielu licytantów i brak jest postąpienia czyli nikt z nich nie daje ceny wyższej od wywoławczej. Gdzie indziej przeczytałem, że po prostu licytacja nie dochodzi wówczas do skutku ale nic o przepadku wadium w takiej sytuacji.

  admin

  6 Gru 14 09:16

 7. P.S. bardzo wątpię, aby w takiej sytuacji (brak postąpienia) uczestnicy tracili wadium, to byłby przysłowiowy rozbój w majestacie prawa, zniechęcający do stawania do licytacji.

  admin

  6 Gru 14 09:27

 8. Poza tym byłoby to bez sensu – ktoś wpłaca wadium i MUSI licytować, mimo że mogło by się okazać, że się zastanowił, obejrzał i jednak nie chce. Wadium ma powodować, aby nie można było sabotować egzekucji z tego powodu, że się ZALICYTUJE a potem wycofa.

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 14 09:41

Skomentuj