Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczki pod weksel a e-sąd

komentarze 3

Pytanie: Mam niespłaconą pozabankową pożyczkę pod weksel i firma pożyczkowa z Sieradza grozi sądem. Czy oni mogą na podstawie weksla otrzymać nakaz zapłaty z e-sądu?

Odpowiedź: Oczywiście na podstawie weksla wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty z e-sądu czyli w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (w skrócie: EPU). Dłużnikowi nie robi różnicy to czy wierzyciel uzyska nakaz w tradycyjnym postępowaniu upominawczym, czy w e-sądzie. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że firma pożyczkowa może uzyskać na podstawie weksla nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym a taki uzyska tylko w tradycyjnym postępowaniu upominawczym a nie w EPU. Zaskarżenie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym nie przeszkodzi wierzycielowi w zabezpieczeniu roszczenia za pośrednictwem komornika, na czas trwającego postępowania sądowego.

Jeżeli natomiast brak jest w formie pisemnej umowy pożyczki i jedynym dowodem na okoliczność udzielenia jej jest weksel, to e-sąd wręcz nie powinien wydać nakazu zapłaty; firma pożyczkowa powinna wnieść pozew do sądu rejonowego (ewentualnie okręgowego).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/11/2014

kategoria weksel

Komentarze do 'Pożyczki pod weksel a e-sąd'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sam pisałeś kiedyś że e-sąd odmówił wydania nakazu zapłaty z weksla (http://www.remitent.pl/lublin-epu-nie-wyda-nakazu-z-weksla-i-bardzo-dobrze/6685). Oj, wolałem jak pisałeś sam a nie jakieś zakupione od studentów teksty wsadzasz 😉

  Lech | blog o wekslach

  25 Lis 14 10:30

 2. W pierwszym zdaniu odpowiedzi (mojej, nie studenta) jest pomyłka. W rzeczywistości bowiem było jak może pamiętasz ostatecznie tak, że sprawę przeniesiono do sądu rejonowego i ten nakaz zapłaty na podstawie ksero wydał… Pomyłka w pierwszym zdaniu wynika z tego, że właśnie tak się stało, ale nie powinno się stać.

  admin

  25 Lis 14 10:50

 3. Zauważ bowiem, co piszę w ostatnim akapicie.

  admin

  25 Lis 14 10:52

Skomentuj