Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczkobiorca przepisał majątek po zaciągnięciu pożyczki

komentarze 3

Pytanie: Piszę do Państwa w imieniu swoich dziadków, ponieważ sytuacja, w której się znaleźli może mieć negatywny wpływ na poziom ich życia oraz ze względu na fakt, iż jestem oburzona zachowaniem osoby z Jaworzna, której udzielili pożyczki. Chciałabym się wstępnie dowiedzieć o możliwościach odzyskania długu, dlatego też z grubsza opiszę sytuację na tyle ile jest mi ona znana.

Moi rodzice i dziadkowie pożyczyli swojemu znajomemu, który w tamtym czasie prowadził kantor kwotę około 200 tysięcy euro. Z tego co wiem, została spisana umowa pożyczki tych pieniędzy (babcia wspominała też o jakichś wekslach). O ile mi wiadomo moi bliscy pożyczyli Panu X taką kwotę, ponieważ wcześniejszą udzieloną przez nich pożyczkę oddał w terminie. Od chwili zawarcia nowej umowy pożyczki minęło 3 lata. W międzyczasie pan X przepisał cały swój majątek na członków swojej rodziny. Od kilku miesięcy oddaje moim bliskim po 300 euro miesięcznie. Biorąc pod uwagę pożyczoną kwotę oraz niezwykle niską ratę (pieniądze oddaje jakby dwóm rodzinom) możliwe, że nie doczekamy się zwrotu całości należności przez bardzo długi czas.

Chciałabym wiedzieć czy jest możliwość ściągnięcia całej kwoty pożyczki lub czy jest możliwość ściągnięcia należności w wyższych ratach. Proszę również o informację jaki byłby koszt odzyskania pieniędzy.

Odpowiedź: Jeżeli tylko można ustalić które to konkretne składniki majątku dłużnik przepisał na członków rodziny, to można skorzystać z możliwości jaką daje skarga pauliańska, czyli uznanie przez sąd czynności darowizny za bezskuteczną w stosunku do skarżącego wierzyciela. Dłużnik z powrotem stałby się właścicielem majątku z którego można by wówczas prowadzić egzekucję. Niezależnie od powyższego, można by zawiadomić organy ścigania o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 300 Kodeksu karnego – (fikcyjne) pozbycie się majątku w celu uniemożliwienia wierzycielowi wyegzekwowania należności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/11/2014

Komentarze do 'Pożyczkobiorca przepisał majątek po zaciągnięciu pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Po pierwsze, trzeba się zastanowić kiedy pożyczka miała być spłacona. Czy czasem nie została udzielona w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to bardzo ważne, aby nie doszło do przedawnienia roszczenia o zwrot pożyczki. Po drugie, trzeba rozważyć czy nie złożyć pozwu o zapłatę (zwrot pożyczki) wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia, jeśli to jeszcze nie nastąpiło. Po trzecie, nie myśleć o sprawie karnej, gdyż podstawowym celem prawa karnego nie jest doprowadzenie do zwrotu zabranych pieniędzy pokrzywdzonemu. Skupić się na ewentualnym procesie cywilnym.

  Artur

  24 Lis 14 13:42

 2. O dłużniku wiadomo z pytania, że prowadził działalność gospodarczą, ale żeby termin przedawnienia był trzyletni (a nie dziesięcioletni) to pożyczkodawcy musieliby prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek. Zakładam, że tak nie jest w świetle opisu pytającego.

  Skoro dłużnik już pozbył się majątku, to nie będzie na czym zabezpieczyć nawet jeśli sąd uwzględniłby stosowny wniosek (wątpię).

  O sprawie karnej warto pomyśleć gdyż bardzo często sąd zasądza obowiązek naprawienia szkody – zwrotu pieniędzy pod rygorem wykonania wyroku w zawieszeniu.

  admin

  24 Lis 14 14:18

 3. Tego czy pożyczkodawcy nie prowadzili działalności nie wiemy. Czy dłużnik pozbył się całego majątku też nie wiemy. Pamiętam sprawę, gdyż powód twierdził, że pozwany przepisał testamentem nieruchomość. Później się okazało, że darował. Co do spraw karnych to nie ma dużego doświadczenia, lecz z obserwacji i praktyki sądów wiem, że raczej unikają analizowania kwestii cywilnych w sprawie karnej. Poza tym, zamiast angażował kilka sądów, lepiej skupić się na jednym, cywilnym. Takie moje zdanie. Ale faktycznie ktoś może mieć inne doświadczenia, które okażą się być pomocne.

  Artur

  24 Lis 14 14:40

Skomentuj