Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieprecyzyjne podstawy do wypowiedzenia umowy kredytu lub pożyczki

komentarze 2

Niektórym osobom zapewne jest znany zapis w umowie pożyczki prywatnej zgodnie z którym pożyczkodawca ma prawo wypowiedzieć pożyczkobiorcy umowę pożyczki w sytuacji gdy poweźmie informację o pogorszeniu się sytuacji finansowej pożyczkobiorcy mogącej mieć negatywny wpływ na zdolność do spłaty pożyczki w terminie określonym umową. Trochę irytuje mnie taki zapis a trochę śmieszy i już kilka lat nie spotkałem się w żadnej umowie pożyczki prywatnej (pomiędzy osobami prywatnymi) z takim zapisem. A umowy pożyczki widywałem niemal co dzień, to taka informacja na marginesie; były mi przekazywane do windykacji… Takiego typu zapis niby daje pożyczkodawcy możliwość wypowiedzenia umowy pożyczki ale praktycznie jest to możliwość niepewna właśnie z powodu nieprecyzyjności tegoż zapisu.

Czy na przykład zwolnienie lekarskie z powodu grypy można uznać za taką okoliczność pozwalającą przypuszczać, że pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacić pożyczki? No, czemu nie, przecież pracodawca może uznać, że nie chce takiego chorowitego pracownika i może wypowiedzieć mu umowę o pracę. Bezrobotny pożyczkobiorca może nie być w stanie, nie mieć z czego spłacać pożyczki. A może jest to absurd, zdaniem kogoś innego. A jakie byłoby orzeczenie sądu w takiej sprawie, gdyby pożyczkodawca wniósł pozew o zapłatę pożyczki po wypowiedzeniu umowy pożyczki ze wskazaniem powyższej przykładowej przyczyny? trudno orzec, no właśnie. Może sąd stwierdziłby że nie jest to podstawa do wypowiedzenia umowy pożyczki a zatem – powództwo jest bezpodstawne i nie zasługuje na uwzględnienie.

Takie nieprecyzyjne zapisy w umowach kredytowych stosował też Getin Bank… Z tym, że zgodnie z umową, decyzja w przedmiocie tego, co jest a co nie jest istotne i daje podstawy do wypowiedzenia umowy o kredyt, należała nie do sądu ale … a jakże do Getin Banku. To jednak swego czasu nie spodobało się UOKiK-owi który nałożył za to na wspomniany bank karę w wysokości 6 milionów złotych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/11/2014

kategoria umowy

Komentarze do 'Nieprecyzyjne podstawy do wypowiedzenia umowy kredytu lub pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. W praktyce banki nie badają wcale sytuacji kredytobiorcy po udzieleniu kredytu. A niech się np. okaże, że jest bezrobotny od jakiegoś czasu, a spłaca za niego matka? I co, przesłanka pogorszenia sytuacji finansowej spełniona i wypowiada bank kredyt? Sam by sobie w stopę strzelił, bo kredytobiorca bezrobotny i nie odda na raz wszystkiego, bo skąd, a matka powie, że jak tak to ona pierdoli i nie płaci już nic nikomu.

    Mike

    24 Lis 14 11:50

  2. Istotnie, byłaby to głupota ze strony banku, tego nie neguję.

    admin

    24 Lis 14 12:21

Skomentuj